Ponad 2 mln zł za 18 m2. To nie cena mikroapartamentu, a miejsca parkingowego

W dużych polskich miastach nie tylko ceny mieszkań zwariowały, to samo dotyczy również garaży. Jednak patrząc na to, co dzieje się w stolicy Holandii i tak nie mamy na co narzekać. Tam miejsca parkingowe w centrach miast przebijają już ceny mieszkań.

Na jednym z holenderskich portali nieruchomości, agencja Mar. J. Heule wystawiła na sprzedaż miejsce parkingowe o powierzchni 18 m2. Zlokalizowane jest w samym centrum miasta, blisko Vondelpark, w popularnej dzielnicy muzeów. Brzmi idealnie? Jednak efekt psuje jego cena. Chętny na tak dobrze zlokalizowany parking musi wyłożyć 495 tys. euro, czyli ok. 2 mln złotych, co czyni je najdroższym miejscem parkingowym w całym kraju - jak podaje niemiecki RTL. 

Pół miliona euro za miejsce parkingowe, Europa oszalała? 

Ogłoszenie agencji nieruchomości Mar. J. Heule informuje, że parking znajduje się w zamkniętym kompleksie przy najbardziej znanej i ekskluzywnej ulicy handlowej w Holandii. Parking na Hooftstraat, blisko Rijksmuseum i Muzeum Van Gogha, jest również dostępny do wynajęcia za 750 euro miesięcznie. 

Miejsce parkingowe droższe niż średnia cena mieszkania 

Jest to bardzo wysoka cena jak na miejsce parkingowe, za które w innych miejscach można kupić cały dom za 495 000 euro. Nawet 1-2 pokojowe mieszkanie można jeszcze znaleźć za 750 euro miesięcznie. W Holandii brakuje jednak przestrzeni mieszkalnej, co wpływa na wzrost cen. W badaniu przewiduje się, że do 2023 roku zabraknie około 390 tys. mieszkań. Według ubiegłorocznego raportu runku nieruchomości średnia cena mieszkania w Holandii wynosi 430 000 euro, czyli mniej niż cena tego miejsca parkingowego. 

Z czego wynikają taki absurdalne ceny? Obecnie w Holandii brakuje miejsc parkingowych, ponieważ wiele z nich w centrach miast zostało zamkniętych. To kolejny krok w ograniczaniu ruchu samochodowego w centrach miast. Taka polityka zwiększyła automatycznie wartość pozostałych miejsc parkingowych w centrum Amsterdamu. Mimo wszystko cena pół miliona euro może wydawać się tu zbyt absurdalna. 

Zobacz wideo
Czy kasowanie miejsc postojowych w centrach miast to dobry pomysł?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.