Zrobili alkoholową mapę Polski. Pijani kierowcy w dwóch województwach na czerwono

Piłeś, a więc nie jedź. To niby oczywiste. Zasady tej nie rozumiało jednak aż 262 kierowców każdej doby w zeszłym roku. W którym województwie prowadzących na podwójnym gazie było najwięcej? Oto alkoholowa mapa Polski.
  1. Pijani kierowcy od lat są zmorą polskich dróg. W 2023 r. policja zatrzymała aż 95 639 osób, które prowadziły po spożyciu alkoholu, w tym 75 440 z nich znajdowało się w stanie nietrzeźwości. Miało zatem ponad 0,5 promila alkoholu we krwi.
Zobacz wideo Nagranie ku przestrodze. Pijany kierowca wiózł pasażera na dachu

Liczba pijanych kierowców spada. Nadal jest jednak wysoka

Powyższy wynik oznacza, że patrole zatrzymywały średnio 262 kierujących każdego dnia. To tragicznie wysoka liczba! Choć warto jej oddać jedno. Wynik jest najniższy w ciągu ostatniej dekady. Dla porównania w 2013 r. ilość pijanych kierowców zatrzymanych na drogach sięgnęła 163 177, w tym 129 308 osób miało ponad 0,5 promila alkoholu we krwi. Sytuacja zaczyna się zmieniać. Powoli. Dlatego warto cały czas powtarzać kierowcom jedno. Alkohol i prowadzenie nie idą w parze. Nigdy!

Ciekawie wygląda jeszcze jedna statystyka. W 2023 r. na polskich drogach miało miejsce 2047 wypadków z udziałem użytkowników dróg pod wpływem alkoholu. W 2013 r. liczba sięgała natomiast 3522.

Mekką pijanych kierowców jest... Na liście trzy województwa

Bazując na danych policji, Rankomat postanowił przygotować alkoholową mapę Polski. Co z niej wynika? W oczy rzucają się przede wszystkim dwa województwa podświetlone na czerwono. Mowa o:

  • województwie kujawsko-pomorskim. Tam w 2023 r. policja zatrzymała 7113 nietrzeźwych kierowców. Przeliczając ich ilość na 10 tys. mieszkańców, można otrzymać wskaźnik zatrzymań sięgający 35,4. To rekord w skali kraju!
  • województwie dolnośląskim. Tam w 2023 r. policja zatrzymała 10 078 nietrzeźwych kierowców. Przeliczając ich ilość na 10 tys. mieszkańców, można otrzymać wskaźnik zatrzymań sięgający 34,9. Dolny Śląsk tylko o 0,2 punktu pobił wynik woj. świętokrzyskiego i tym samym zapewnił sobie drugą lokatę... od końca.

Alkoholowa drogowa mapa Polski opracowana przez rankomat.plAlkoholowa drogowa mapa Polski opracowana przez rankomat.pl Fot. rankomat.pl

Najwięcej pijanych kierowców zostało zatrzymanych w woj. mazowieckim. Liczba sięgnęła 11 460. To liczba o blisko 400 zatrzymań wyższa, niż w dolnośląskim. Czemu zatem Mazowsze nie "świeci się" na czerwono? Bo w tym województwie liczącym 35,6 tys. km2 żyje 5,1 mln osób. Dolny Śląsk natomiast zajmuje obszar prawie o połowę mniejszy. A do tego żyją w nim prawie 3 mln ludzi. Ta dysproporcja sprawia, że ogólna liczba zatrzymać na Mazowszu przekłada się na zdecydowanie mniejszy odsetek.

Gdzie pijanych kierowców w Polsce jest najmniej?

Na mapie Polski można też znaleźć zielone punkty. Gdzie pijanych kierowców jest najmniej? Zdecydowanym liderem jest Małopolska. Tam w 2023 r. zatrzymano 5871 kierujących. Przeliczając tę liczbę na ilość mieszkańców, otrzymujemy wskaźnik na poziomie 17,1. Ten jest prawie trzykrotnie niższy, niż w województwach kujawsko-pomorskim i dolnośląskim. Zielonym punktem jest też sąsiadujące z Małopolską Podkarpacie. Tam liczba zatrzymań wyniosła 3613. Wskaźnik ma natomiast wartość 17,4.

Zrobili alkoholową mapę Polski. Pijani kierowcy w 2 województwach na czerwonoZrobili alkoholową mapę Polski. Pijani kierowcy w 2 województwach na czerwono Fot. Rankomat

Czy twoim zdaniem przepis o konfiskacie samochodów pijanym kierowcom to dobry pomysł?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.