Próbował wywieźć z Polski auto na lawecie. Nie zdołał nabrać strażników granicznych

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali poszukiwaną Toyotę C-HR Hybrid. Dokumenty pojazdu okazały się sfałszowane, a numery identyfikacyjne nosiły ślady ingerencji.

Samochody marki Toyota często padają łupem złodziei. Duża popularność japońskich aut w Polsce sprawia, że na rynku części zamiennych panuje spory popyt na rozmaite podzespoły. Z tego powodu Toyoty pochodzące z kradzieży zwykle są rozkręcane w dziuplach, a wymontowane z nich elementy trafiają potem do obiegu. Taki los nie spotkał jednak Toyoty C-HR z napędem hybrydowym, która została skradziona na terenie Holandii.

Auto odnaleziono w województwie lubelskim

Crossovera o szacunkowej wartości około 120 tys. zł odzyskali pracownicy drogowego przejścia granicznego w Zosinie. Z komunikatu prasowego donoszącego o tym sukcesie dowiadujemy się, że odnalezienie i zidentyfikowanie pojazdu to efekt szczegółowej kontroli auta przewożonego lawetą. Na kierunku wyjazdowym z Polski, funkcjonariusze przerwali podróż 48-letniemu obywatelowi Ukrainy. Mężczyzna próbował wywieźć z terenu Unii Europejskiej crossovera japońskiej marki wyprodukowanego w 2021 roku.

Podczas prowadzonej kontroli strażnicy ujawnili w pojeździe ślady ingerencji w pole numeryczne VIN. Okazało się także, że przedstawiany do kontroli dowód rejestracyjny pojazdu nosi znamiona fałszerstwa. Weryfikacja w międzynarodowych bazach danych wykazała, że Toyota C-HR Hybrid jest poszukiwana w Holandii. Kierujący pojazdem obcokrajowiec został zatrzymany. W samej sprawie wszczęto postępowanie przygotowawcze. Dalsze czynności prowadzą policjanci z Hrubieszowa.

Strażnicy regularne ujawniają nielegalne pojazdy

Funkcjonariusze Straży Granicznej podczas swojej codziennej pracy sprawdzają m.in. legalność pochodzenia aut, które zatrzymują na drogach do kontroli, lub w których kierowcy zamierzają przekroczyć granicę państwa. Sprawdzają także pojazdy transportowane na lawetach bądź w przyczepach. W ujawnianiu sprzętów z nielegalnego źródła pomaga doświadczenie, nowoczesny sprzęt oraz dostęp do europejskich baz danych. Od początku 2024 roku funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali 30 pojazdów o łącznej wartości ponad 3,5 mln zł.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.