Schemat działania przestępców opierał się na podawaniu się za funkcjonariuszy policji lub informowanie ofiar o wypadkach z udziałem ich bliskich, aby wyłudzić pieniądze i kosztowności. Grupa w okresie od lutego 2023 do marca 2024 roku oszukała co najmniej 34 osoby na kwotę co najmniej 700 tys. złotych.
W nalocie na członków grupy przestępczej uczestniczyli policjanci z różnych jednostek, wspierani przez funkcjonariuszy stołecznego Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego, CPKP BOA oraz policjantów z kilku miast. Po wielomiesięcznych śledztwach jednocześnie wkroczyli do mieszkań podejrzanych, dokonując zatrzymań i zabezpieczając dowody, w tym telefony komórkowe, gotówkę w różnych walutach, biżuterię, wartościowe zegarki oraz broń gazową.
Wśród zatrzymanych znalazły się osoby, które w całej strukturze pełniły różne role. Dwóch 23-latków i 28-latek zajmowali się telefonowaniem do pokrzywdzonych. Kolejnych ośmiu w wieku od 18 do 68 lat zajmowało się logistyką, a dwóch 22 i 25-latek odbierali pieniądze od poszkodowanych.
Zatrzymanym postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się oszustwami. Sąd, na wniosek prokuratury, zastosował wobec 11 zatrzymanych areszt tymczasowy na 3 miesiące, podczas gdy dwóch podejrzanych zostało objętych policyjnym dozorem. Za udział w grupie przestępczej grozi im kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Całą sprawą zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Warszawie.