Chińskie autobusy będą woziły warszawiaków. To elektryki

Flotę Miejskich Zakładów Autobusowych wkrótce zasilą kolejne elektryki. Mowa o pojazdach chińskiej marki Yutong. Ich dostarczeniem zajmie się firma Busnex. Co więcej, oprócz pochodzących z Państwa Środka egzemplarzy modelu U12, na ulice Warszawy wyjadą także nowiutkie Solarisy.

Już wkrótce po ulicach Warszawy zaczną kursować nowe elektryczne autobusy. MZA podpisała właśnie umowy na dostarczenie pojazdów z firmą Busnex, dystrybutorem pojazdów chińskiej marki Yutong, oraz Solarisem. Mowa o egzemplarzach Yutong U12 oraz Solaris Urbino 12 Electric. Dostawy będą podzielone na czterech partie. Pierwsza zostanie dostarczona jesienią 2024 roku, pozostałe do końca lutego 2025 roku w trzech dostawach - trzy pojazdy w pierwszej partii i dwie transze po cztery pojazdy.

Zobacz wideo

Flota warszawskich autobusów wzbogaci się o chińskie elektryki

Chińskie Yutong U12 zakupione przez warszawskie MZA będą odznaczały się akumulatorami o większej pojemności, które pozwolą na przejechanie, przynajmniej w teorii, nawet 400 km. Będą one ładowane wyłącznie przy pomocy kabla na terenie zajezdni. Na wyposażeniu nie zabrakło klimatyzacji, ładowarek USB przy siedzeniach, a także usprawnień dla kierowcy, w tym kamer z widokiem 360 stopni. Warszawiacy mogli już zapoznać się z modelem. Autobus był testowany w maju zeszłego roku. W ramach "polowego sprawdzianu" pojazd pokonał 70 tys. km.

W przypadku Solaris Bus & Coach firma dostarczy dobrze znane autobusy z serii Urbino 12 Electric. Niskopodłogowe pojazdy będą wyposażone w pantografy (charakterystyczne odbieraki prądu), które pozwolą na szybkie ładowanie podczas postojów na pętlach, a także klimatyzację, wyznaczone miejsca dla wózków, system informacji pasażerskiej, system zliczania pasażerów przekazujący dane online, monitoring i blokady alkoholowe dla kierowców.

"Już niedługo po warszawskich ulicach będzie jeździć ponad 200 takich ekologicznych pojazdów. Zmieniamy transport publiczny na przyjazny dla środowiska, cichszy i dużo bardziej wygodny. Mieszkańcy doceniają te działania - już dziś ponad 90 proc. bardzo dobrze ocenia komunikację publiczną w stolicy" - stwierdził prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Dodał, że stolica jest obecnie liderem w skali kraju w rozwoju floty zeroemisyjnych autobusów w komunikacji miejskiej, mając w swojej flocie 160 tego typu pojazdów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.