Na protestach widać sporo zielonych traktorów John Deere. Co to za firma?

John Deere jest prawdziwą legendą wśród maszyn rolniczych. Firma powstała blisko 190 lat temu i jest jednym z hegemonów w światowej produkcji traktorów. Ile kosztuje wyprodukowana przez nią maszyna? Jest droższa od nowych Lambo, Bentleyów czy Rollsów.

Protesty rolnicze sprawiły, że mieszkańcy miast na zdjęciach lub na żywo mogą zrobić przegląd sprzętu, który znajduje się w rękach polskich rolników. Szczególną uwagę przykuwają ciągniki z logo John Deere. Co to za firma i ile tak właściwie kosztuje taki traktor?

Zobacz wideo Traktorzysta jechał zygzakiem i śpiewał. Badanie alkomatem wykazało ponad 3 promile alkoholu

Co warto wiedzieć o firmie John Deere?

John Deere jest jednym z liderów w produkcji sprzętu rolniczego. Firma powstała w 1837 r. w USA. A założył ją sam John Deere – kowal z Grand Detour w stanie Illinois. Choć nie od razu przedsiębiorstwo miało zasięg ogólnoświatowy. Początkowo było kowalską kuźnią. Szersze horyzonty otworzyły się przed nią dopiero w roku 1868 r.

Dziś John Deere może się pochwalić serią sukcesów i naprawdę imponujących wyników. Przykład? Idealny dotyczy tego, że:

  • aktualnie firma zatrudnia blisko 50 tys. pracowników. Działa na ponad 130 rynkach świata, a kapitalizacja giełdowa całego koncernu opiewa na kwotę sięgającą blisko 102 mld dolarów.
  • to John Deere wynalazł samooczyszczający się pług. Stworzył go w 1837 r.
  • historia ciągników rolniczych z logo John Deere zaczęła się w 1918 r. Wszystko za sprawą przejęcia firmy Waterloo Gasoline Engine Company. Pierwszy traktor John Deere powstał w 1923 r.
  • w historii John Deere pojawia się epizod dotyczący współpracy z czeskim Zetorem. Traktory firmy sygnowane logo amerykańskiej marki trafiały do Australii, Argentyny czy Meksyku.
  • John Deere jest dziś najczęściej wybieranym producentem maszyn rolniczych w Europie.

W logo marki pojawia się jeleń. Można przyjąć, że stanowi on nawiązanie do angielskiego słowa deere, pojawiającego się w nazwie przedsiębiorstwa. Warto jednak pamiętać, że sama nazwa wzięła się od imienia i nazwiska założyciela firmy. Jeleń w logo pojawił się później.

Ile kosztuje nowy traktor John Deere?

John Deere jest jedną z najstarszych firm przemysłowych w Stanach Zjednoczonych. Ma 101 lat doświadczenia w budowaniu ciągników rolniczych. Ile jednak kosztuje amerykański traktor? No i tu mamy złą informację. Bo John Deere to nie pojazd na każdą kieszeń. Ceny nowych traktorów są naprawdę astronomiczne. Za ciągnij serii 6R 155, a więc jednej z niższych linii modelowych, trzeba w wariancie mocno optymistycznym zapłacić blisko 853 tys. zł. Pojazd pochodzący już z niemalże topowej serii 8R kosztuje już blisko 2 mln zł.

Co oferuje traktor, który jest droższy Lamborghini Huracana Performante, Bentleya Continentala Flying Spur W12 S czy małego Rolls-Royce`a? 9-litrowy silnik o mocy dochodzącej do 443 koni mechanicznych, pompę hydrauliczną o wydajności do 318 l/min, podnośnik tylny, który jest w stanie udźwignąć 9000 kg czy amortyzowaną kabinę pasażerską.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.