Szczęście w nieszczęściu. Potrącony 16-latek przebiegający przez ulicę w Mysłowicach

Przekraczanie jezdni w niedozwolonym miejscu może skończyć się tragicznie. O konsekwencjach nierozsądnego postępowania na własnej skórze przekonał się pewien 16-latek z Mysłowic, który wbiegł wprost pod samochód. Młody człowiek miał dużo szczęścia.

W środę 15 listopada na ulicy Katowickiej w Mysłowicach, kamera monitoringu zarejestrowała, jak doszło do potrącenia nastolatka, który wkroczył na jezdnię w niedozwolonym miejscu. Nieletni wybiegł zza stojącego na światłach busa wprost pod koła nadjeżdżającego samochodu osobowego i został potrącony. O niebezpiecznych zdarzeniach na drogach więcej piszemy na Gazeta.pl.

Nastolatek szczęśliwie został tylko poobijany

Na nagraniu widać, jak uderzony 16-latek upada na jezdnię. Osobowego Citroena prowadziła 50-latka. Kierująca nie miała szans zauważyć pieszego, który niespodziewanie pojawił się na drodze. Jak informują w komunikacie prasowym policjanci, młody człowiek wyszedł z tego zdarzenia jedynie z lekkimi stłuczeniami. Wiadomo, że zarówno kobieta prowadząca auto, jak i 16-latek byli trzeźwi. Sprawą chłopaka ponoszącego winę za to zdarzenie zajmie się teraz sąd.

Co mówią przepisy na temat pieszego przechodzącego przez jezdnię

Co do zasady pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i korzystać z przejścia dla pieszych, przejścia nadziemnego lub podziemnego dla pieszych. Pieszy może przechodzić przez jezdnię poza wyznaczonym przejściem dla pieszych gdy odległość od przejścia przekracza 100 metrów. Jeżeli jednak w odległości mniejszej niż 100 metrów od wyznaczonego przejścia znajduje się skrzyżowanie, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.

Pieszy może przejść jedynie pod warunkiem, że nie spowoduje swoim zachowaniem zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni. Za naruszenie obowiązku korzystania z przejść dla pieszych podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko pieszy może być ukarany mandatem.

Zobacz wideo Potrącenie 16-latka przebiegającego przez ulicę w Mysłowicach
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.