Rolls-Royce Janusza Palikota idzie pod młotek. Ma pokryć część długów?

Na popularnym serwisie ogłoszeniowym pojawiła się oferta dotycząca Rolls-Royce'a Ghosta z 2018 roku. To, kto jest aktualnym właścicielem, zdradza tablica rejestracyjna - W7 BUH. Chodzi oczywiście o Janusza Palikota. W internecie pojawia się coraz więcej doniesień o finansowych kłopotach polityka-biznesmena.

Janusz Palikot to postać niezwykle barwna. Przed wejściem do świata polityki zajmował się prowadzeniem bardzo zyskownego alkoholowego biznesu. "Król win musujących" stworzył w 1990 roku firmę Ambra, a po jej sprzedaży stworzył kolejne przedsiębiorstwo — Jabłonna. Przez nią kontrolował Polmos Lublin, który produkował m.in. Żołądkową Gorzką. W 2006 roku, tuż po wprowadzeniu tej spółki na giełdę, sprzedał swoje akcje. Te zgrabnie postawione biznesowe kroki doprowadziły go do fortuny. Szacowano, że majątek Palikota w pewnym momencie wynosił 330 mln złotych.

W 2011 roku biznesmen postanowił stworzyć Ruch Palikota, który odniósł niemały sukces - w wyborach ugrupowanie zyskało 10 proc. poparcia i stało się trzecią siłą w parlamencie. Dla samego polityka finalnie okazało się to jednak niezbyt rozsądnym posunięciem. W 2014 roku Tomasz Molga na łamach serwisu natemat.pl stwierdził, że Palikot "wchodząc do polityki, wykonał krok ku biedzie". Jakże prorocze były to słowa.

Zobacz wideo

Rolls-Royce Palikota wystawiony na sprzedaż

Po zakończeniu w 2019 roku swojej politycznej przygody Janusz Palikot, mający już wtedy kilkumilionowe długi, postanowił przeprosić się z alkoholowym biznesem. Niestety, nie wszystko poszło zgodnie z planem. Jak donosi "Rzeczpospolita", kontrolowane przez byłego polityka firmy Manufaktura Piwa Wódki i Wina oraz spółka Tenczynek mają łącznie prawie 339 mln zł długów. Niedawno na spłatę części z nich były polityk przeznaczył dwa domy w Warszawie i Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. To jednak nie wszystko.

Jak się okazuje, przedsiębiorca chce sprzedać również swoją limuzynę oznaczoną tablicami z numerem W7 BUH. Znany w różnych zakątkach internetu szary Rolls-Royce Ghost z rocznika 2018 został wystawiony na m.in. Otomoto.pl oraz poleasingowe.pl. Jak możemy wyczytać z opisu, a także zobaczyć na zdjęciach, aktualny przebieg pojazdu wynosi 129 608 km. Oczywiście, nie może być mowy o kiepskim wyposażeniu - opcji jest aż pod sufit (zresztą on sam został uzbrojony w opcjonalną rozgwieżdżoną podsufitkę).

 

Przyszły właściciel będzie musiał jednak zadbać o wymianę oleju, która powinna zostać przeprowadzona już 6 tys. km temu. System domaga się także wymiany płynu hamulcowego oraz tylnych klocków. Niemiłym szczegółem jest też rozszabrowany zestaw narzędzi. Z całego kompletu zostało tylko ucho holownicze oraz śrubokręt. Aktualna cena pojazdu to prawie 1,187 mln zł. Ktoś chętny?

Co ciekawe, pojazd był niedawno główną nagrodą w kampanii "Skarbiec Palikota". Jak przekazuje businessinsider.com.pl, Janusz Palikot miał w ten sposób zachęcać do udzielenia pożyczek pogrążonej w długach spółce. Jak widać, konkurs raczej nie został rozstrzygnięty. Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.