Garaże w blokach powinny być opodatkowane niższą stawką. Trybunał Konstytucyjny wydał decyzję

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niezgodne z konstytucją są przepisy, które nakładają na właściciela podziemnego garażu dziesięciokrotnie większy podatek, niż na samo mieszkanie. Od 1 stycznia 2025 roku zaczną obowiązywać nowe zasady.

Nie ma znaczenia czy garaż jest wyodrębniony, czyli ma własną księgę wieczystą, czy nie jest wyodrębniony i przynależy do mieszkania. Takie różnicowanie jest niezgodne z konstytucją, co podkreślił Trybunał Konstytucyjny, wydając w tej sprawie wyrok w środę 18 października 2023 r. (sygn. SK 23/19). Według orzeczenia, wszystkie garaże w budynkach wielomieszkaniowych powinny być opodatkowane według jednakowej stawki podatku od nieruchomości, czyli stawki mieszkalnej.

Dziesięciokrotnie wyższy podatek od nieruchomości za garaż

W myśl istniejących przepisów, a tak właściwie według ich interpretacji przez Naczelny Sąd Administracyjny oraz gminy, garaż w budynkach wielorodzinnych stanowi odrębny lokal i jest opodatkowany według innej stawki. Posiadacze wyodrębnionych garaży (z założoną księgą wieczystą) w budynkach, w których mają również mieszkanie, płacą dodatkowy, dziesięciokrotnie wyższy podatek od nieruchomości. Wszystko dlatego, że garaż jest uznawany za lokal, który nie stanowi części mieszkania.

Wysokość stawek podatku od nieruchomości dla budynków lub ich części mieszkalnych, nie może przekroczyć rocznie 1 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej. Maksymalna roczna stawka dla budynków lub ich części pozostałych to natomiast 9,71 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej. I właśnie taką stawkę płacą właściciele garaży wyodrębnionych. 

Stare rozumienie przepisów do 31 grudnia 2024 roku

Opodatkowanie miejsca garażowego posiadającego księgę wieczystą w blokach mieszkalnych stawką wyższą niż garażu bez odrębnej własności, jest niezgodne z konstytucją. Podatnik jest traktowany nierówno, dlatego nastąpi zmiana. Nie zostanie jednak ona wprowadzona tak szybko, jak chcieliby tego podatnicy. Od kiedy właściciele garaży w blokach mogą liczyć na nowy sposób naliczania opłat? Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ma obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Do tego czasu podatki będą pobierane po staremu.

Zobacz wideo Niesamowity garaż Magnusa Walkera w Los Angeles
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.