Policja ma kolejny bat na kierowców. Użyli go policjanci z Mławy

Policja używa już nie tylko dronów. Coraz częściej stróże prawa korzystają z mobilnego systemu kamer ICam. Właśnie taką przydatną w walce z kierowcami łamiącymi przepisy "bronią" posłużyli się policjanci z Mławy. Był to ich "pierwszy raz".

Nie da się ukryć, że wielu kierowców, ale także i niezmotoryzowanych uczestników ruchu, podchodzi do przepisów nie jak do prawa, którego należy przestrzegać, ale jak do luźnych wskazówek. W końcu, dlaczego taki kierowca ma się np. zatrzymać przed znakiem "Stop", skoro nie widzi nikogo w pobliżu? Niestety, takie lekkomyślne postępowanie może doprowadzić do prawdziwej tragedii. Co najgorsze, wielu kierowców pozwala sobie na tego typu wybryki, zwłaszcza wtedy, gdy wydaje się im, że nie poniosą konsekwencji.

Zobacz wideo

Właśnie dlatego policjanci coraz częściej korzystają z różnych narzędzi, które pomagają w zwalczaniu takich zachowań. Ostatnio na topie są drony, które z niebywałą skutecznością pozwalają na wyłapywanie kierowców łamiących przepisy. Okazuje się, że w policyjnym arsenale znajdują się także inne zabawki. Mowa tutaj m.in. o mobilnym systemie kamer ICam. Dzięki niemu policjanci mogą z ukrycia monitorować obszary, zwłaszcza przejścia dla pieszych i skrzyżowania, na których dochodzi do największej liczby wykroczeń. Właśnie takim zestawem posłużyli się ostatnio stróże prawa z Mławy.

System ICam w akcji. Policjanci bezlitośni

27 września funkcjonariusze mławskiej drogówki, a także wydziału prewencji komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu, przyjrzeli się zachowaniu kierowców m.in. na ruchliwej ul. Warszawskiej, przy skrzyżowaniu z drogą krajową nr 7 oraz na ul. Sienkiewicza, gdzie dochodziło do wypadków z udziałem pieszych.

Jak przekazuje asp.szt. Anna Pawłowska z mławskiej komendy, główne przewinienia kierujących, ujawniane w trakcie działań to niestosowanie się do znaku STOP, niestosowanie się do znaku P-4 "linia podwójna ciągła", wjazd na  skrzyżowanie na czerwonym świetle, przejeżdżanie rowerem przez przejście dla pieszych. Jak dodaje oficer prasowa, przyłapani kierowcy zostali ukarani odpowiednimi mandatami. Co więcej, w jednym przypadku policjanci sporządzili wniosek o ukaranie do sądu.

Co ciekawe, policjanci z Mławy dopiero po raz pierwszy korzystali z systemu ICam. Dostrzegając jednak bardzo duży potencjał urządzenia i jego skuteczność, już teraz zapowiadają dalsze akcje z jego użyciem. "W celu poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie miasta działania kontrolne z wykorzystaniem mobilnego systemu kamer ICam, będą powtarzane" - przekazała asp.szt. Pawłowska. Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.