Nowy wakacyjny rekord autostrady A1. Darmowy przejazd zrobił swoje

W tym roku urlopowicze jadący nad Bałtyk wybierali autostradę A1. Ponad 5 mln samochodów skorzystało podczas tegorocznych wakacji z odcinka między Toruniem a Gdańskiem. Zanotowano także nowy rekord dobowy przejazdów na tej trasie.

Jaki miesiąc i jakie dni były najbardziej oblegane podczas tegorocznych wakacji? Z danych przedstawionych przez zarządcę prywatnego odcinka autostrady wynika, że natężenie ruchu na A1 było podzielone mniej więcej równomiernie między lipiec a sierpień, z lekką przewagą sierpnia. W lipcu skorzystało z autostrady 2 503 380 pojazdów, a w sierpniu 2 535 607. W ubiegłym roku przez tę trasę przejechało około 4,375 miliona pojazdów, co oznacza, że wzrósł rok do roku o ok. 15 proc. To oznacza, że średnio przez dobę korzystało z niej 81 tysięcy pojazdów.

Rekordowy dzień na A1

Spółka Gdańsk Transport Company podała, że największe obciążenie ruchem zanotowano w sobotę 15 lipca, kiedy to autostradą przejechało 97 081 pojazdów oraz w sobotę 12 sierpnia, kiedy padł rekord - 111 382 pojazdy. W sierpniową sobotę, która otwierała tzw. długi weekend, zarejestrowano jednocześnie rekord natężenia ruchu na AmberOne.

Warto również wspomnieć, że autostrada A1 od Torunia do Gdańska pozostanie bezpłatna dla pojazdów osobowych i motocykli od września do końca roku. Niestety, nie oznacza to, że bramki zostaną otwarte. Nadal trzeba pobierać bilet, który następnie oddaje się u kasjerów na kolejnych bramkach, co nie upłynni przejazdu. Co gorsza, od 11 września na 7-kilometrowym odcinku autostrady w kierunku Łodzi (km 2+200 do km 9+250) prowadzony jest remont. Ruch odbywa się dwoma pasami w kierunku Gdańska i jednym pasem w kierunku Łodzi. MOP Kleszczewko kierunek Łódź będzie zamknięty dla pojazdów ciężarowych i autobusów. Na remontowanym odcinku będzie obowiązywać ograniczenie prędkości do 80 km/h. Prace mają potrwać ok. 8 tygodni, ale mogą przedłużyć się, co jest zależne od warunków pogodowych.

Zobacz wideo

Większy ruchu, ale bez śmiertelnych wypadków

Koncesjonariusz podał też dobrą wiadomość. Co prawda zwiększone natężenie ruchu przełożyło się na statystyki związane z incydentami drogowymi. W lipcu i sierpniu odnotowano 148 kolizji (6 proc. więcej niż rok wcześniej) i 11 wypadków, w których rannych zostało 14 osób. Na szczęście w tegorocznym sezonie nie odnotowano śmiertelnych wypadków - poinformowała Anna Kordecka, rzeczniczka prasowa spółki GTC.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.