Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
W ostatnich dniach nie milkły echa meczu Reprezentacji Polski z Wyspami Owczymi. Choć skład Farerów składa się z zawodników-amatorów to ta konstrukcja z pewnością nie jest amatorszczyzną. Więcej, jest wyrazem największego kunsztu inżynieryjnego. A zresztą, zakończmy dyskusje na temat tego spotkania.
Wyspy Owcze to kraj składający się z 18 wysp. Oznacza to, że podróżowanie pomiędzy jego konkretnymi częściami wymaga korzystania z przepraw. Ze względu na trudne warunki atmosferyczne panujące na wodach Atlantyku państwo postawiło na znacznie bezpieczniejsze tunele. Jeden z nich jest prawdziwą perełką na mapie drogowej tego państwa.
Eysturoyartunnilin, bo tak nazywa się konstrukcja, powstawał w latach 2017-2020. Połączył ze sobą dwa najbardziej zaludnione regiony kraju — Stremoy i Eyturoy. Biegnie od największego miasta, a zarazem stolicy, Torshavn do Runaviku i Strenduru położonych po drugiej stronie cieśniny. Łączna długość tunelu wynosi 11 238 m. Dzięki temu jest on najdłuższą konstrukcją podwodną na Wyspach Owczych, a zarazem drugą na świecie pod tym względem.
Sam tunel robi wrażenie swoimi wymiarami, ale to nie koniec zaskoczeń. Na rozwidleniu dróg to tych dwóch ostatnich miast znajduje się rondo. Za sprawą specjalnego oświetlenia przejeżdżający nim kierowcy czują się, jakby nad ich głową znajdowała się szklana kopuła chroniąca ich przed potężną masą wody z Atlantyku. Tymczasem sufit, jak cała reszta tunelu — został po prostu wykuty w skale. Na środku skrzyżowana znajduje się również monumentalny, stalowy posąg przedstawiający ludzi. Można odnieść wrażenie, jakby to były żywe istoty. Autorem instalacji jest znany lokalny artysta, Trondur Patturson. Całkowity koszt tunelu wyniósł zaś 360 mln euro.
Archipelag wysp należących do terytorium Wysp Owczych znajduje się w strefie bardzo nieprzewidywalnego klimatu. Z tego powodu w kraju znajduje się jedynie jeden most, a niezwykle popularne są promy czy nawet śmigłowce.
Tunel Eysturoyartunnilin znacząco skrócił dystans między miastami z 55 do 17 km. A co za tym idzie — także czas przejazdu skrócił się z ponad godziny do zaledwie piętnastu minut. Przejazd jest otwarty całorocznie, jednak aby z niego skorzystać, należy uiścić opłatę. Może być ona w formie rocznego abonamentu, lub pojedynczych przejazdów. Źródło: LUNDI Travel, YouTube.