Gdzie jest najszersza autostrada w Polsce? To jedna z najpopularniejszych dróg

Szerokie autostrady kojarzą się głównie z amerykańskimi filmami. Czy w Polsce również mamy się czym chwalić? I nie, i tak. Bo choć nasze trasy A nie są tak szerokie, jak te zaoceaniczne, mimo wszystko posiadamy fragment, na którym szerokość każdej z jezdni przekracza 14 metrów.

Ciekawostki dotyczące polskich dróg znajdziesz również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Przedrostek "naj-" jest ukochany przez Polaków. Uwielbiamy szeregować, tworzyć rankingi i wyróżniać. W tym materiale postanowiłem się zatem zastanowić nad kolejną rzeczą naj- w polskiej rzeczywistości. Tym razem nad najszerszą autostradą. Tytuł ten brzmi dziwnie. Wszystkie przecież powinny być tak samo szerokie. Tak jednak nie jest.

Zobacz wideo Tak wygląda wyścig słoni. Od 1 lipca kierowcy ciężarówek nie mogą tak wyprzedzać

A1 między Tuszynem a Częstochową jest najszerszą autostradą w Polsce

A więc najszerszą autostradą w Polsce jest fragment A1 między Tuszynem a Częstochową. Jadąc z Łodzi w kierunku Krakowa czy odwrotnie kierujący trafi na 82-kilometrowy odcinek, na którym w każdym kierunku poprowadzone zostały aż trzy pasy ruchu. To oznacza mniej więcej tyle, że jednia wyznaczona w każdym z kierunków może mieć nawet ponad 14 metrów szerokości. Po zsumowaniu daje to wynik sięgający 28 metrów. Co oznacza mniej więcej tyle, że odległość między skrajnym punktem prawej i lewej jezdni A-jedynki za Tuszynem jest identyczna, jak wysokość 10-piętrowego budynku.

Ciekawostka? Dla porównania najszerszą drogą ekspresową w Polsce jest fragment S2 w wydzielony w ramach Południowej Obwodnicy Warszawy. Jadąc na wysokości węzła Opacz, wraz z pasami włączającymi i wyprowadzającymi, kierujący mają do dyspozycji aż 14 pasów ruchu wyznaczonych w dwóch kierunkach jazdy. Aż 14! Trochę jak na amerykańskich autostradach, które można obserwować w filmach.

Co warto wiedzieć o polskiej autostradzie A1?

Autostrada A1 nie jest najdłuższą autostradą w Polsce. Jest mimo wszystko autostradą, która posiada najdłuższy odcinek trzypasmowy w Polsce. A to nie koniec informacji, które warto na jej temat mieć. Szlak liczy bowiem 584 km, jest tak w pełni oddany do użytkowania, a do tego łączy północ kraju (a w tym Trójmiasto) z jego południem, a konkretnie przejściem granicznym z Czechami w miejscowości Gorzyczki. Trasa przebiega przez tak kluczowe ośrodki miejskie, jak Grudziądz, Toruń, Łódź, Piotrków Trybunalski, Częstochowa czy Aglomeracja Śląska.

A1 stanowi element międzynarodowej trasy E75. Autostrada jest częściowo płatna. Kierujący muszą wnieść opłatę za przejazd na 152-kilometrowym odcinku Rusocin – Nowa Wieś. Przejazd tym fragmentem kosztuje w przypadku auta osobowego 29,90 zł.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.