Jak wygląda samochodowa podróż promem? Warto się do niej przygotować

Sezon wyjazdowy w pełni. O czym powinni pamiętać kierowcy, którzy na cel podróży wybrali miejsce za wielką wodą? O tym, że promy rządzą się wieloma swoistymi regułami. Warto je dokładnie poznać przed wyjazdem.

Porady w zakresie podróżowania znajdziesz również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Od czasów pandemicznych Polacy rozochocili się do podróżowania własnym samochodem. Co w sytuacji, w której kierowca chciałby "objechać" Szwecję lub Norwegię? Tu konieczna będzie przeprawa promem. Auto, identycznie jak każdy inny ładunek, przez furtę trafi do przestrzeni załadunkowej. Kierujący i pasażerowie natomiast będą się mogli cieszyć komfortem pokładu osobowego lub nawet własnej kajuty.

Zobacz wideo Jechał całą szerokością drogi. Miał ponad 4 promile alkoholu w organizmie

O czym pamiętać podczas kupowania biletu na prom?

Zakup biletu na prom to najważniejszy krok. Jest jednak dopiero krokiem pierwszym. I już w tym punkcie warto pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Kierujący powinien wiedzieć o tym, że:

  • podając wymiary pojazdu, należy uwzględnić też ewentualny ładunek. Przy mierzeniu wysokości, znaczenie ma także boks dachowy. Przy mierzeniu długości, należy uwzględnić również długość platformy rowerowej na hak.
  • należy poinformować armatora o typie paliwa. Generalnie nie ma problemów z zabraniem na prom np. samochodu zasilanego LPG. Operator połączenia powinien jednak wiedzieć o dodatkowym rodzaju paliwa.
  • jadąc w podróż, zabierz wszystkie dokumenty! Konieczny jest dowód rejestracyjny, potwierdzenie wykupienia polisy OC oraz paszporty lub dowody pasażerów. Promem wypływasz za granicę. Bez tych dokumentów raczej nigdzie nie pojedziesz...

Załadunek samochodów na prom nie odbywa się przypadkowo. Na podstawie informacji mówiących o wielkości pojazdu czy typie napędu, armator przypisze do konkretnego auta konkretne miejsce w luku załadunkowym. Na tej podstawie wyliczona zostanie również opłata za przejazd.

Samochodem na promie. Weź dokumenty i bądź wcześniej

Bilet już mamy. Zatem czas na wskazówki dotyczące samego wjazdu na prom. Podczas dokonywania rezerwacji z pewnością dostaniecie informację dotyczącą tego, jak wcześnie warto pojawić się w doku. Czasami będzie to co najmniej godzina, a czasami nawet dwie godziny. Dużo zależy od wielkości promu. To od jego pojemności zależy bowiem czas "boardingu". Po pojawieniu się w doku dokonajcie odprawy. Na podstawie numeru rezerwacji, ale także paszportu czy dowodu osobistego oraz ewentualnie dokumentów dotyczących przewozu towarów, czy zwierząt, otrzymacie kartę pokładową. Z tą wjedziecie na prom. Pracownicy pokierują wasze auto na konkretny pokład i konkretne miejsce parkingowe.

Spóźnicie się na promowy boarding? Czasami dostaniecie bilet na kolejny prom, a czasami zostaniecie z niczym. W takim przypadku regulaminy armatorów przewidują bowiem możliwość skreślenia was z listy pasażerów.

Samochodem na prom. Co jeszcze warto wiedzieć?

Sporo informacji już przekazałem, ale jest jeszcze kilka, które wymagają doprecyzowania. Zebrałem je zatem w formie pytań i odpowiedzi.

  • Czy podczas podróży promem można przebywać w aucie? Nie ma takiej możliwości. Pojazd stanowi ładunek. Luk, w którym stoi, jest zatem zamykany na czas podróży promem. Dlatego przed opuszczeniem auta zabierz ze sobą wszystkie przedmioty, które będą ci potrzebne w czasie przebywania na pokładzie (np. kosmetyki, leki, ubrania).
  • Jak zabezpiecza się motocykle na czas podróży promem? Motocykle w mieście parkuje się poprzez ustawienie ich na specjalnej nóżce. Na promie mogłyby się jednak przewrócić. Dlatego ich mocowanie odbywa się za pomocą taśm. Taśmy mocuje się do ściany luku bagażowego i oplata się nimi pojazd. W miejscu styku np. z siedziskiem motocykla warto podłożyć miękki materiał pod taśmę. Na końcu reguluje się napięcie mocowania – tak, żeby pojazd trzymał się w miejscu sztywno i stabilnie.
  • Jak zabezpiecza się samochody na pokładzie promu? Kierowca musi wrzucić bieg i zaciągnąć hamulec ręczny. W przypadku sztormu to by jednak nie wystarczyło. Dlatego samochody utrzymuje się w miejscu również za sprawą łańcuchów lub pasów.
  • Czy na promie można zapłacić za nadbagaż? W samolocie stosowane są limity wagowe. Na promie ich nie ma. Kierowca może zabrać ze sobą tyle przedmiotów, ile uda mi się schować w pojeździe. Pełen może być bagażnik czy boks dachowy. Można też zabrać rowery. Nikt pojazdów nie waży.
  • Co ze zwierzętami podczas podróżowania promem? Zwierzęta po pierwsze muszą posiadać konieczną dokumentację (paszport i aktualne świadectwo szczepienia przeciwko wściekliźnie). Konieczny jest również mikrochip. Zwierzęta podróżują razem z ludźmi na pokładzie osobowym. Nie należy zostawiać ich w luku z pojazdami.
  • Czy na pokład promu zostanie wpuszczony samochód elektryczny? Główny operatory przewożący pasażerów z Polski nie przewidują w tym zakresie ograniczeń. Na prom wpuszczają zatem nie tylko samochody elektryczne, ale i hybrydowe czy wodorowe.
Więcej o: