Czy można używać klaksonu w mieście? Kodeks drogowy nie pozostawia wątpliwości

Polscy kierowcy uwielbiają używać klaksonu. Można się o tym przekonać podczas jazdy w dużym mieście. Tylko czy używają go przepisowo? Ewidentnie nie widzą o obowiązywaniu najważniejszego zakazu.

O przepisach drogowych opowiadamy również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Klakson stanowi obowiązkowe wyposażenie każdego pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Wyraźnie mówi o tym par. 11 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Posiadanie sygnału dźwiękowego to jedno. Drugą kwestią jest możliwość jego użycia. A ta nie pojawia się zawsze.

Zobacz wideo Chciała wjechać na autostradę A4 pod prąd, bo tak pokierowałą ją nawigacja

Czy można używać klaksonu w mieście?

Generalnie sygnał dźwiękowy służy do ostrzegania o niebezpieczeństwie. Może zatem stanowić informację dla kierowcy, który nie widząc waszego pojazdu, zmienia pas ruchu na wasz, pieszego, który zbliża się do drogi, patrząc w przeciwną stronę czy kierującego mijanego w lesie, gdy chcecie go poinformować o zwierzęciu wchodzącym nieco dalej na drogę. Przepisy wskazują jednak przypadki, w których używanie klaksonu jest zabronione. Główny jest jeden. Zabrania się używania sygnału dźwiękowego na obszarze zabudowanym. Wyraźnie mówi o tym art. 29 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

To oznacza, że po minięciu tablicy D-42 "obszar zabudowany" lepiej zapomnieć o tym, że pojazd jest wyposażony w sygnał dźwiękowy i jak się go uruchamia.

Kiedy jeszcze nie można używać klaksonu?

Wyjątek od zasady zakazującej używania klaksonu w mieście jest tak właściwie jeden. Zapis mówi o tym, że sygnał dźwiękowy kierowca może uruchomić tylko w przypadku, w którym jest to konieczne w związku z bezpośrednim niebezpieczeństwem. Z bezpośrednim niebezpieczeństwem, a więc np. w sytuacji, w której ktoś właśnie wymusza na was pierwszeństwo i prawie dochodzi do kolizji. W mieście nie można używać klaksonu do dawania wskazówek czy w ramach reprymendy za nieprawidłowe zachowanie.

Kiedy jeszcze użycie klaksonu jest zabronione? Gdy miałoby znamiona nadużywania sygnału dźwiękowego (mówi o tym art. 29 ust. 2 pkt 1 ustawy PoRD). Trąbnięcie jest zatem ok. Naciśnięcie i trzymanie klaksonu lub kilkukrotne naciskanie go i puszczanie jest już zabronione.

Ile wynosi mandat za nieprawidłowe użycie klaksonu?

Nadużywanie sygnałów dźwiękowych lub używanie ich na obszarze zabudowanym oznacza wykroczenie. Może się zatem okazać, że naciśnięcie klaksonu skończy się dla kierowcy kontrolą drogową i mandatem. Grzywna wynosi w takim przypadku 100 zł. Całe szczęście używanie sygnałów dźwiękowych nie jest obwarowane punktami karnymi. Te nie zostaną zatem dopisane do konta kierującego przez funkcjonariuszy.

Więcej o: