Przegląd polskich autostrad. Którędy bez opłat na długi weekend?

Nadchodzi weekend - dla niektórych nawet przedłużony. Oznacza to zwiększony ruch na drogach, także na autostradach. Którymi odcinkami przejedziemy bez opłat? Sprawdzamy.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

W tym roku Święto Wojska Polskiego wypada 15 sierpnia (wtorek). To oznacza, że wiele rodzin planuje wybrać się na urlop w różne zakątki kraju. Przygotujmy się jednak na wzmożony ruch na drogach ekspresowych, a także na autostradach. Wybierając te drugie pamietajmy, że nie musimy wnosić opłat za przejazd.

Zobacz wideo "Autostrada to nie tor wyścigowy" - mówi policja. I karze kierowcę SUV-a aż 2500 zł mandatu

Kierowcy samochodów osobowych od 1 lipca są zwolnieni z opłat za przejazd na płatnych dotąd odcinkach autostrad zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. A o jakich odcinkach mowa? Sprawdźmy.

A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica

Pierwszymi odcinkami autostrad wyłączonymi z weekendowych opłat zostały właśnie wymienione A2 i A4. Zarządca — Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad na mocy ustawy z 26 maja b.r. o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym wprowadziły brak opłat począwszy od 1 lipca tego roku. Bezpłatny przejazd ma obowiązywać również w miejscach, które są obecnie w realizacji.

A1 Gdańsk-Toruń. Szybkie dołączenie do bezpłatnych przejazdów

Konsekwencją zalecenia Ministerstwa Infrastruktury było rychłe włączenie do programu odcinka Gdańsk-Toruń na A1. Koncesjonariusz autostrady zastosował się do zalecenia i udostępnił kierowcom przejazd bez opłat. Jest jednak mały haczyk.

Senat przyjął przepisy znoszące od lipca opłaty od samochodów osobowych na państwowych autostradach. Na zdjęciu: korek przed punktem poboru opłat na A1. Rusocin, 12 sierpnia 2017 r.Senat przyjął przepisy znoszące od lipca opłaty od samochodów osobowych na państwowych autostradach. Na zdjęciu: korek przed punktem poboru opłat na A1. Rusocin, 12 sierpnia 2017 r. Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Wyborcza.pl

Zawieszenie poboru opłat na tym odcinku obowiązuje od północy z 30 czerwca na 1 lipca, do poniedziałku 3 lipca 2023 r. do godziny 12.00. Takie same zasady mają obowiązywać w kolejne weekendy lipca i sierpnia od godziny 12.00 w piątki do godziny 12.00 w poniedziałki, a także w pierwszy weekend września. Wyjątkiem jest długi weekend sierpniowy. Wtedy bezpłatne przejazdy będą obowiązywały od godz. 12 w piątek 11 sierpnia do środy 16 sierpnia do godz. 12.00.

Zaniechanie poboru opłat na A1 ma  zapewnieni bezpieczeństwa jej użytkownikom. Ruch na krańcowych Punktach Poboru Opłat w Rusocinie i Nowej Wsi występujący w okresie wakacyjnym, w szczególności podczas weekendów, bywa nawet dwukrotnie większy niż średni dobowy ruch roczny, podjęliśmy  więc decyzję o wprowadzeniu ułatwień dla kierowców, którzy nie będą musieli stać w korkach na bramkach autostradowych.

- Tłumaczy wiceminister infrastruktury Rafał Weber

Sobie i Państwu życzymy więc sprawnej i bezpiecznej drogi do upragnionego celu wypoczynku. Szczególnie że w najbliższych dniach pogoda ma naprawdę rozpieszczać.

Źródło: https://www.gov.pl/web/infrastruktura, Ministerstwo Infrastruktury

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.