Najbardziej wyścigowa droga w Polsce. Tak, jest taka! Odbywają się na niej zawody FIA

Polska ma wiele drogowych oblicz, których kierowcy mogli do tej pory nie poznać. Dobry przykład stanowi najbardziej wyścigowa droga. To de facto fragment drogi lokalnej, który startuje w Limanowej. Czemu trasa zasługuje na to miano?

Drogowe ciekawostki znajdziesz również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Polska nie wydaje się specjalnie wyścigowa. Taki sposób myślenia stanowi jednak poważny błąd. Bo jest w naszym kraju trasa, która ma status najbardziej wyścigowej drogi. O jakim odcinku mowa? O niepozornym fragmencie drogi lokalnej między Limanową a Zalesiem. Jego długość to 14,3 km.

Zobacz wideo "Sceny, które mrożą krew w żyłach". Policja opublikowała nagranie z pościgu

Gdzie znajduje się najbardziej wyścigowa droga w Polsce?

Trasa między Limanową a Zalesiem znajduje się mniej więcej w połowie drogi między Nowym Sączem a Rabką-Zdrój. Z tej trasy jest także przysłowiowy rzut beretem do ulubionej miejscowości Daniela Obajtka, a więc Pcimia. A na tym ciekawostki się nie kończą. Bowiem w okolicy najbardziej wyścigowej drogi w Polsce znajduje się co najmniej kilka miejscowości o śmiesznie brzmiącej nazwie. Przeglądając mapę, można natknąć się na Dobrą, Tymbark, Niedźwiedzia czy Jurków.

Z limanowej startuje samochodowy i kolarski wyścig górski

No dobrze, ale czemu ten akurat ten odcinek zasłużył na tytuł najbardziej wyścigowej drogi w Polsce? To akurat prosto wyjaśnić. Pokonując kręty szlak, kierujący powinien zwrócić uwagę na wysokie aluminiowe bandy. Te przypominają trochę te stosowane na profesjonalnych torach. A właściwie nie przypominają, a są takie same. Bo na tym fragmencie odbywa się m.in. Wyścig Górski w Limanowej realizowany w ramach rundy Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski i wpisany do kalendarza mistrzostw Europy Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA).

Już jesteście pod wrażeniem? A na tym jeszcze nie koniec. Trasa między Limanową a Zalesiem stanowi również scenerię dla corocznego Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego "Memoriał Henryka Łasaka". W tym przypadku zawodnicy pokonują w sumie 151 km.

Najbardziej wyścigowa droga w Polsce przebiega przez malowniczą przełęcz

Kluczowym i niezwykle malowniczym punktem trasy jest Przełęcz pod Ostrą. To jedna z najwyższych przejezdnych przełęczy Beskidu Wyspowego. Różnica wysokości między punktem startowym drogi a przełęczą sięga 400 metrów (ta znajduje się na wysokości 812 m n.p.m.). Nachylenie trasy dochodzi do 8 stopni. A po wdrapaniu się na przełęcz kierujący może podziwiać nie tylko Beskid Sądecki, ale przy dobrej widoczności również Tatry.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.