Zakaz wjazdu na dwa sposoby. Czym różni się znak B-1 od B-2?

Zarówno oznaczenie B-1, jak i B-2 to przykłady znaków zakazu. I choć większość kierowców uważa, że znaczą to samo, to pogląd niezwykle pozorny. W rzeczywistości mówią o dwóch różnych scenariuszach. W tym materiale wskażemy, na czym polegają różnice między nimi.

O zasadach ruchu drogowego przypominamy również w poradnikach przygotowanych na potrzeby serwisu Gazeta.pl.

Mówiąc o znakach B-1 i B-2 możemy potocznie powiedzieć o zakazie wjazdu. Potocznie, bo tylko oznaczenie B-2 ma taką definicję. B-1 mówi już o zakazie ruchu. Dla kierowcy patrzącego na te oznaczenia zasadniczej różnicy nie ma. Z punktu widzenia przepisów drogowych i zasad ruchu drogowego, rozbieżność już jednak występuje i to mocno zasadnicza.

Zobacz wideo

Co oznacza znak drogowy B-1?

Zacznijmy od znaku B-1 "zakaz ruchu w obu kierunkach". Tablica ta wskazuje na brak możliwości poruszania się daną drogą. Nie tylko kierujący widzący tę tablicę nie może wjechać na określony odcinek. Z naprzeciwka również nikt nie nadjedzie. Znak B-1 stawia się z uwagi na przeznaczenie drogi do innych celów niż ruch pojazdów, zły stan techniczny drogi zagrażający bezpieczeństwu ruchu, prowadzenie robót w pasie drogowym czy przeznaczenie drogi do ruchu tylko określonych rodzajów pojazdów lub ruchu pojazdów w określonych godzinach.

Zapora i zakaz wjazdu na plac przed dworcem PKP w Sosnowcu
Zapora i zakaz wjazdu na plac przed dworcem PKP w Sosnowcu arch. GW w Sosnowcu

W ostatnim przypadku konieczne jest uzupełnienie oznaczenia B-1 dodatkową tabliczką. Ta powinna wskazywać np. na godziny, w których znak nie obowiązuje lub typy pojazdów, których nie dotyczy. To raz. Dwa, znak B-1 dotyczy nie tylko wszelkich pojazdów. Odnosi się również do kolumn pieszych oraz jeźdźców i poganiaczy. Warto o tym pamiętać! Trzy, do zakazu wyrażonego znakiem B-1 mogą nie stosować się osoby niepełnosprawne o obniżonej sprawności ruchowej lub kierowcy przewożący takie osoby. W takim przypadku prowadzący musi jednak zachować szczególną ostrożność.

Co oznacza znak drogowy B-2?

Znak B-2 "zakaz wjazdu" wskazuje z kolei na odcinek drogi jednokierunkowej. Informuje kierującego patrzącego na tę tablicę, że nie może on wjechać pod zakaz, ale z przeciwnego kierunku mogą już pojawić się auta. One będą jechać w pełni legalnie. Tablice B-2 są ustawiane nie tylko na połączeniach dróg jednokierunkowych z innymi szlakami, ale również na jednokierunkowych wyjazdach z parkingów czy przy zwrotkach i skrzyżowaniach na drogach dwujezdniowych.

Wjazd na jednokierunkowy odcinek ul. Piotra Skargi. Kierowcy łamią zakaz i wyłapuje ich policja
Wjazd na jednokierunkowy odcinek ul. Piotra Skargi. Kierowcy łamią zakaz i wyłapuje ich policja Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl


Wyłączone spod obowiązywania znaku B-2 mogą być np. rowery jednośladowe. Bywa, że drogowcy wyznaczają dla nich tzw. kontrapas. Poza tym oznaczenie może nie dotyczyć także karetek pogotowia, służb ratunkowych czy służb utrzymania czystości. Informacja w tej sprawie pojawi się jednak pod znakiem w postaci dedykowanej tabliczki.

Mandat za znaki B-1 i B-2. Kwota do 5 tys. zł

Niestosowanie się do znaków B-1 i B-2 oznacza wykroczenie. Wyjątkowo kosztowne, warto dodać. Bo choć taryfikator takiego czynu nie przewiduje, policjanci zastosują w tym przypadku art. 92 par. 1 ustawy Kodeks wykroczeń. Ten mówi wyraźnie, że "kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego (...) podlega karze grzywny". Niesprecyzowane słowo grzywny oznacza, że kierujący może dostać mandat opiewający na kwotę wynoszącą od 20 do 5000 zł. Suma zostanie uznaniowo wskazana przez funkcjonariusza.

Więcej o: