Senior na wózku inwalidzkim potrącony na przejściu dla pieszych w Sulechowie. Policja pokazuje nagranie

Osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim nigdy nie powinna być zaskoczeniem dla kierującego, który dojeżdżając do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność. Niestety, do takiej sytuacji, w której zmotoryzowany potrącił niepełnosprawnego człowieka, doszło w Sulechowie.

Koszmarnie wyglądające zdarzenie drogowe miało miejsce w poniedziałek 17 lipca w Sulechowie (woj. lubuskie). Około godziny 12, na wyznaczonym przejściu dla pieszych przy ulicy Armii Krajowej, kierujący Toyotą RAV4 potrącił mężczyznę poruszającego się na wózku inwalidzkim. Sytuację zarejestrowały kamery monitoringu miejskiego, a film ku przestrodze opublikowali w środę policjanci. Więcej na temat niebezpiecznych zdarzeń na drogach piszemy na Gazeta.pl.

72-latek nie odniósł poważniejszych obrażeń

Po uderzeniu samochodu w wózek inwalidzki, poruszający się na nim 72-latek upadł na jezdnię. Jak informują w komunikacie prasowym policjanci, senior nie odniósł poważniejszych obrażeń i zdarzenie zakwalifikowano jako kolizję, a nie wypadek. Funkcjonariusze wezwani na miejsce zatrzymali prawo jazdy 43-latkowi kierującemu SUV-em i skierowali wniosek o ukaranie do sądu w Sulechowie. Mężczyzna tłumaczył policjantom, że nie zauważył znajdującego się na przejściu dla pieszych człowieka jadącego na wózku inwalidzkim.

Zobacz wideo Senior na wózku inwalidzkim potrącony na przejściu dla pieszych w Sulechowie

Osoba na wózku inwalidzkim jest pieszym

Policjanci zauważają, że sytuacje, gdy dochodzi do potrąceń osób z niepełnosprawnościami są rzadkością. Kierowcy jednak powinni pamiętać, że osoby z ograniczeniami są zgodnie z przepisami pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego, a kierowcy powinni na nie zwrócić uwagę w ruchu ulicznym. Osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim jest według przepisów traktowana jako pieszy.

Stosowanie zasady ograniczonego zaufania

Wspólnym obowiązkiem zarówno pieszych, jak i kierowców, jest zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie przejścia dla pieszych. Przypominamy, że zbliżając się do obszaru z zebrą, kierujący powinien jechać z taką prędkością, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu lub na nie wchodzącego. Pieszy natomiast powinien mieć świadomość, że kierujący nie ma możliwości natychmiastowego zatrzymania pojazdu w miejscu, dlatego przed przekroczeniem jezdni obowiązkowe jest upewnienie się, że nie wchodzi się bezpośrednio przed jadący pojazd.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.