Czy policjant musi zawsze pokazać kierowcy legitymację podczas kontroli?

Obowiązek okazania legitymacji zależy od ubioru policjanta. W 2023 r. trzeba też pamiętać o nowym wzorze samej policyjnej legitymacji.

Czy policjant musi się wylegitymować?

Policjant powinien wydać kierowcy jasne polecenie za pomocą ręki, tzw. lizaka lub np. latarki w sytuacji, w której na dworze robi się ciemno. Po zatrzymaniu pojazdu powinien przedstawić się, podać stopień służbowy, a do tego przyczynę prowadzenia kontroli drogowej. Gdy policjant ma na sobie mundur, nie musi okazywać legitymacji służbowej. Jeżeli jest po cywilnemu, legitymację musi wyciągnąć i pokazać w taki sposób, aby kontrolowany miał możliwość odczytania zapisanych w niej personaliów, a nawet ich spisania. Warto pamiętać o tym, że nieumundurowany policjant może zatrzymać pojazd do kontroli tylko w terenie zabudowanym. Przepisy ruchu drogowego regularnie wyjaśniamy na stronie głównej gazeta.pl.

Zobacz wideo Pościg za skradzionym SUV-em. Auto rozbite, złodzieje złapani

Policyjna legitymacja - jak się nie dać nabrać?

Kontrolowany przez policję kierowca powinien zachować czujność i sprawdzić, czy z legitymacją jest wszystko w porządku. Od 1 stycznia 2023 roku zmienił się jej wzór. Nowy dokument ma nowe unikatowe zabezpieczenia. Zmiana legitymacji policyjnych to standardowa procedura. Zgodnie z przyjętymi przepisami co cztery lata Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji publikuje rozporządzenie, które określa nowy wzór legitymacji służbowej policjantów. Rotacja ma na celu lepsze zabezpieczenia dokumentu przed fałszerstwami.

Nowa legitymacja policjanta - rewers:

  • element graficzny w postaci napisu POLICJA wykonany farbą optycznie zmienną,
  • linie giloszowe oraz mikrodruki w polu zdjęcia,
  • element dyfrakcyjny DOVID,
  • tło reliefowe w postaci napisu POLICJA,
  • dwukolorowe tło giloszowe wykonane w technice druku irysowego,
  • mikrodruki,
  • elementy wykonane farbą aktywną w promieniowaniu ultrafioletowym,
  • element zabezpieczający CLI,
  • tłoczenia powierzchni.

Policyjna legitymacja 2023 r. - awers:

  • tło w kolorze czerwono-niebiesko-czerwonym, z napisem POLICJA;
  • w prawej górnej części wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej;
  • w górnej części napis POLICJA o wymiarach 35,7 x 6,3 mm;
  • poniżej napisu POLICJA nazwa jednostki organizacyjnej Policji, w której policjant pełni służbę;
  • w górnej części tło w kolorze czerwono-niebiesko-czerwonym;
  • w lewej górnej części tła napis w kolorze czarnym ORGAN WYDAJĄCY wraz z nazwą organu, który wydał legitymację służbową;
  • w dolnej części tła napis w kolorze czarnym „W przypadku znalezienia legitymacji należy niezwłocznie zwrócić ją do najbliższej jednostki organizacyjnej Policji. Nieuprawnione posługiwanie się legitymacją podlega odpowiedzialności karnej.";
  • w prawej górnej części dokumentu białe pole z widocznym, w zależności od kąta obserwacji, wizerunkiem twarzy policjanta lub stylizowanymi literami RP;
  • w dolnej części, na tle reliefowym w postaci napisu POLICJA, obszar zawierający dane przeznaczone do odczytu maszynowego.

Policyjna legitymacja 2023 r. na zdjęciach:

Wzór nowej legitymacji policyjnej od 1 stycznia 2023 r.Wzór nowej legitymacji policyjnej od 1 stycznia 2023 r. policja

Wzór nowej legitymacji policyjnej od 1 stycznia 2023 r.Wzór nowej legitymacji policyjnej od 1 stycznia 2023 r. policja

Wzór nowej legitymacji policyjnej od 1 stycznia 2023 r.Wzór nowej legitymacji policyjnej od 1 stycznia 2023 r. policja

Wzór nowej legitymacji policyjnej od 1 stycznia 2023 r.Wzór nowej legitymacji policyjnej od 1 stycznia 2023 r. policja

Kontrola drogowa - co powinien robić kierowca?

Podczas kontroli drogowej kierowca nie powinien wysiadać z kabiny pojazdu i najlepiej żeby trzymał dłonie na kole kierownicy. Inne zachowanie jest możliwe w sytuacji, w której stosowne polecenie wyda funkcjonariusz. Policjant może kazać kierowcy zgasić silnik i np. wysiąść z auta. Poza tym stróż prawa ma możliwość sprawdzenia stanu technicznego pojazdu w obrębie jednego z obszarów, a w tym układu hamulcowego, układu kierowniczego, widoczności, świateł, kół czy podwozia. W tym celu może nawet zasiąść za kierownicą kontrolowanego pojazdu i wykonać przejazd testowy.

Warto pamiętać o tym, że ocena stanu technicznego może być wzrokowa - to oznacza, że do odebrania dowodu rejestracyjnego policjantowi wystarczy uzasadnione podejrzenie, że w aucie występują usterki.



 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.