Rosja zabierze prawo jazdy i prawa obywatelskie osobom unikającym wojska

Rosjanie mają coraz większy problem z poborowymi. Właśnie uchwalono nowe przepisy, według których wezwania wysyłane są mailem. Przy okazji pojawiły się też nowe sankcje dla osób unikających wezwań, w tym brak możliwości rejestracji auta i czasowe zabieranie praw jazdy.

Rosjanie, aby usprawnić kontrole nad rezerwistami, zmienili przepisy. Wezwania do wojska wysyłane są teraz drogą mailową. Nowe przepisy uchwalono 11 kwietnia. Teraz wezwaniem wysłane drogą elektroniczną, po siedmiu dniach uznawane jest za doręczone. 

Wszystko wskazuje na to, że Rosja najpierw chce uporządkować wojskową dokumentację. W tym celu właśnie ma powstać elektroniczny rejestr rezerwistów. Pojawić się tam mają m.in. informacje o: wieku, stanie zdrowia, danych paszportowych, wykształceniu, miejscu pracy.

Propaganda twierdzi, że to nie jest kolejna mobilizacja

Z informacji podanych przez "Komsomolskaja Prawda" nowy elektroniczny rejestr wezwań nie jest związany z uzupełnieniami zasobów wojskowych na froncie w Ukrainie, ale ma uporządkować bałagan panujący w Wojskowych Komisjach Uzupełnień. Tak przynajmniej twierdzi Maksuta Szadajew, rosyjski minister informatyki.

Zobacz wideo

To jak ułomny jest aktualnie panujący system rejestracji, pokazała już jesienna mobilizacja. Nowe rozwiązanie ma uporządkować chaos panujący w komisjach i dokumentacji. Federacja Rosyjska nie odchodzi jednak od tradycyjnego wysyłania wezwań pocztą – elektroniczne wezwanie będzie jedynie dodatkowym sposobem dostarczania dokumentów.

Tak brzmi oficjalna retoryka, jednak nieoficjalnie "usprawnienia" mobilizacyjne tak naprawdę są związane z przygotowaniami do nowej mobilizacji na front w Ukrainie, na którym wojska rosyjskie nadal ponoszą duże straty.

Zlekceważysz wezwanie, nie kupisz mieszkanie i stracisz prawo jazdy

Razem z pojawieniem się nowego elektronicznego systemu rejestracji, wprowadzono nowe sankcje. Po pierwsze, od momentu wystawienia wezwania nie będzie można opuszczać granic państwa, aż do momentu zameldowania się w wyznaczonym terminie w komisji wojskowej. Po drugie, jeśli nie stawią się na komisji po 20 dniach, stracą część praw obywatelskich, w tym m.in. brak możliwości zarejestrowania samochodu i utracić możliwość prowadzenia pojazdów. Cofnięcie prawa jazdy i problemy z rejestracją to jednak niejedyne sankcje, jakie grożą niepokornym Rosjanom.

Zgodnie z informacjami podanymi m.in. przez agencję TASS w ustawie mowa jest też o:

  • zablokowaniu wypłaty świadczeń i środków wsparcia, stypendiów i zasiłków,
  • utracie możliwości założenia firmy,
  • braku możliwości zakupu nieruchomości na terenie Rosji
  • zablokowaniu możliwości wzięcia kredytu.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.