Definicja znaku B-7 brzmi "zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z przyczepą". Warto jednak pamiętać o tym, że spod działania tej tablicy wyjęte są przyczepy jednoosiowe lub naczepa. A w przypadku pozostałych, drogowcy mogą stanowić dodatkowe ulgi. Czasami bywa bowiem tak, że na tabliczce umieszczonej pod znakiem B-7, pojawia się informacja dotycząca dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy, a w razie ciągnięcia dwóch przyczep – sumy ich mas.
W tym punkcie znaczenie znaku drogowego B-7 może wydawać się proste. Czy jednak dotyczy samochodów osobowych? To częste pytanie kierowców. Aby móc na nie odpowiedzieć, należy rozebrać definicję oznaczenia na czynniki pierwsze. I choć składa się ona z kilku wyrazów, odnosi się aż do trzech pojęć zapisanych w art. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Mowa o pojeździe silnikowym, przyczepie i naczepie. Są one kluczowe do dalszego wyjaśnienia znaczenia tego znaku drogowego.
A więc:
Analizując powyższe pojęcia i definicję znaku drogowego B-7 można dojść tylko do jednego wniosku. Tablica ta może, ale nie musi odnosić się do samochodu osobowego. Pojawiają się tu dwa przypadki główne i jeden dodatkowy.
Na koniec zostawiliśmy jeszcze jedno pytanie. Czemu w polskim systemie oznaczeń drogowych pojawił się znak B-7 "Zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z przyczepą"? Najczęściej powód jest jeden. Chodzi o wyeliminowanie z ruchu pojazdów z ciężkimi przyczepami, jeżeli pojazdy te mogą stanowić utrudnienie dla innych aut. Warunki takiego najczęściej dotyczą wysokiego natężenia ruchu na danym odcinku, ewentualnie uwarunkowań terenowych, a w tym spadków, wzniesień czy śliskiej nawierzchni.
Niezastosowanie się do znaku B-7 oznacza wykroczenie. Czyn ten otrzymał zatem własną kwalifikację w taryfikatorze mandatów. Po jego ujawnieniu policjanci zatrzymają pojazd do kontroli drogowej i wlepią jego kierującemu mandat opiewający na kwotę 250 zł. Dodatkowo do konta kierowcy w bazie CEPiK zostaną dopisane 3 punkty karne.