Wielka czarna dłoń uratowała kierowcę golfa. Zagubił się, ale znak go otrzeźwił

Ustawianie wielkich czarnych dłoni na wjazdach na autostrady ma sens. Przykład na słuszność tej tezy pokazało właśnie GDDKiA. Kierowca srebrnego golfa zgubił się, ale żółty znak zadziałał w porę. Kierowca podjął reakcję i nie wjechał na drogę pod prąd.

Więcej na temat infrastruktury drogowej w Polsce opowiadamy w serwisie Gazeta.pl.

Węzeł Radziszewo na autostradzie A6. Na trasę próbuje wjechać srebrny volkswagen golf. Jego kierowca nie zwrócił uwagę że jedzie pod prąd. Na drodze włączającej poruszał się bowiem po lewej stronie linii P-4 "Podwójna ciągła". To jednak nie wyczerpuje listy jego wykroczeń. Całe szczęście gdy próbował zjechać na rozjeździe w lewo, zwrócił uwagę na żółtą tablicę z czarną dłonią. To ostrzeżenie zadziałało.

Zobacz wideo 30 punktów karnych i 5000 zł mandatu dla kierowcy BMW

Jazda pod prąd, nie ustąpił pierwszeństwa na skrzyżowaniu i nie reagował na sygnały dawane przez pojazd prowadzony przez pracownika GDDKiA. Pracownik trąbiąc i błyskając światłami dawał kierowcy golfa sygnały. Bezskutecznie...

 

Dobrze że golf nie wjechał na autostradę pod prąd. Czarna dłoń zadziałała

Kierujący golfem w ostatniej chwili zahamował i prawdopodobnie wybrał drugi ze zjazdów. W efekcie wjechał na A6, ale w swoim kierunku, a nie przeciwnym. Ostrzeżenie okazało się skuteczne. I fakt ten jest niezwykle ważny. Samochód jadący pod prąd autostradą tworzy ekstremalnie wysokie niebezpieczeństwo. Może spowodować nie tyle wypadek, co raczej karambol. Prawdopodobnie będzie to też zdarzenie tragiczne w skutkach z uwagi na wysoką prędkość pojazdów.

Warto przypomnieć, że nawet bez wypadku jazda pod prąd jest wykroczeniem. Drogim! Mandat za ten czyn wynosi 2000 zł. Jednocześnie kierowca dostanie 15 punktów karnych.

Czarna dłoń na polskich autostradach i ekspresówkach. O co chodzi?

To wydarzenie jasno pokazuje, że stosowanie żółtych, kwadratowych tablic z wielką, czarną dłonią, znakiem B-2 "Zakaz wjazdu" i napisem stop przez GDDKiA przy wjeździe na autostrady i drogi szybkiego ruchu jest skuteczne. Kolejne znaki pojawiają się przy polskich szlakach drogowych od końca 2021 roku.

Informacja przekazywana przez czarną dłoń jest prosta. To nie sugestia, a przestroga czy nakaz! Kierowca widząc ją powinien wcisnąć hamulec, a następnie wrzucić wsteczny i wycofać się. Bardzo podobne tablice są stosowane w takich krajach, jak Austria, Niemcy, Słowacja czy Chorwacja. Czy czarna dłoń ma charakter znaku drogowego? Niestety nie. Nie występuje w oficjalnym wykazie. Tyle że fakt ten nie powinien oznaczać marginalizowana znaczenia tej tablicy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA