Tak Chińczycy walczą ze źle zaparkowanymi autami. Nie ma litości, podjeżdża wózek

Wózek widłowy jako broń do walki ze źle zaparkowanymi samochodami. Chińczycy nie zamierzają bawić się w kotka i myszkę z kierowcami.

Chińskie służby nie przejmują się zdejmowanymi z drogi samochodami. Filmik z mercedesem klasy a w wersji sedan rozchodzi się od kilku dni po internecie. Cała akcja jest błyskawiczna i bezlitosna. Kierowca mercedesa na pewno przemyśli drugi raz parkowanie w złym miejscu... Jak Chińczycy poradzili sobie z jego autem? Bardzo prosto. Podjechał wózek widłowy, podniósł go i wsadził na lawetę.

Koniec. Służby w Państwie Środka najwyraźniej nie przejmują się ewentualnymi zniszczeniami. Takie podniesienie auta zwykłym wózkiem widłowym może przecież uszkodzić sporo rzeczy w podwoziu samochodu, a także porysować albo nawet wgnieść progi. Krótkie nagranie zobaczycie poniżej:

 

Odholowanie samochodu w 2023 r. w Polsce

U nas służby znacznie łaskawiej obchodzą się z samochodami. Straszakiem na kierowców są wysokie kary pieniężne, a nie uszkodzone podwozie. Jeżeli zaparkujesz w nieodpowiednim miejscu i auto odholuje straż miejska, to musisz liczyć się ze sporymi kosztami. Lada chwila samo odholowanie osobówki będzie kosztowało ponad 600 zł. A to przecież początek wydatków.

Stawki za odholowanie samochodu 2023

W 2023 r., jak co roku, doszło do podwyżek. Złamana granica 600 złotych może skłoni niepokornych kierowców do przemyślenia swojego zachowania. Zwłaszcza, że odholowywane są pojazdy, które stwarzają prawdziwe niebezpieczeństwo i zagrożenie na drodze. Polskie miasta bardzo często korzystają właśnie z wymienionych, maksymalnych stawek za odholowanie:

 • rower lub motorower:
  za usunięcie – 144 zł,
  za każdą dobę przechowywania – 27 zł;
 • motocykl:
  za usunięcie – 281 zł,
  za każdą dobę przechowywania – 37 zł;
 • pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t (m.in. samochody osobowe):
  za usunięcie – 606 zł,
  za każdą dobę przechowywania – 52 zł;
 • pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t do 7,5 t:
  za usunięcie – 757 zł,
  za każdą dobę przechowywania – 68 zł;
 • pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 t do 16 t:
  za usunięcie – 1069 zł,
  za każdą dobę przechowywania – 97 zł;
 • pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 t:
  za usunięcie – 1576 zł,
  za każdą dobę przechowywania – 173 zł;
 • pojazd przewożący materiały niebezpieczne:
  za usunięcie – 1917 zł,
  za każdą dobę przechowywania – 252 zł;
 • hulajnoga elektryczna lub urządzenie transportu osobistego:
  za usunięcie – 144 zł,
  za każdą dobę przechowywania – 27 zł.

Do tego oczywiście trzeba doliczyć mandat za nieprawidłowe parkowanie i koszty stają się naprawdę odczuwalne. Dlatego każdy kierowca powinien wiedzieć, kiedy jego samochód może zostać odholowany.

Zobacz wideo Parkowanie na przystankach w oku policyjnej kamery

Kiedy samochód zostanie odholowany?

Służby miejskie odholują nasz samochód w następujących sytuacjach:

 • samochód został zaparkowany w miejscu oznaczonym specjalną tabliczką informującą o możliwości odholowania. Auto zostanie w takim przypadku odholowane, nawet jeżeli zostało zaparkowane w sposób, który nie powoduje zagrożenia;
 • samochód został pozostawiony w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub zagraża bezpieczeństwu. W takim przypadku pojazd zostanie odholowany także w przypadku, gdy konkretne miejsce nie zostało oznaczone tabliczką ostrzegającą o możliwości odholowania pojazdu;
 • samochód został zaparkowany w miejscu dla inwalidów bez stosownej karty parkingowej;
 • stan samochodu zagraża bezpieczeństwu, powoduje uszkodzenie drogi lub zagraża środowisku;
 • właściciel samochodu nie ma potwierdzenia opłacenia składki OC, a samochód jest zarejestrowany w kraju niebędącym państwem Unii Europejskiej, EFTA ani w Szwajcarii;
 • samochód przekracza dopuszczalne wymiary, masę lub nacisk osi;
 • samochodem kierowała osoba nietrzeźwa i nie da się go zabezpieczyć w żaden inny sposób, np. poprzez przekazanie go innej osobie;
 • samochodem kierowała osoba nieposiadająca stosownych uprawnień albo której zatrzymano prawo jazdy, a nie da się go zabezpieczyć w żaden inny sposób, np. poprzez przekazanie go innej osobie;
 • samochód jest zaparkowany w odpowiednim miejscu, ale utrudnia akcję ratunkową np. interwencję straży pożarnej albo przejazd karetki. W tym przypadku samochód zostanie odholowany, ale kierowca nie zostanie obciążony kosztami odholowania.

To najczęściej sytuacje, w których pojazd stwarza realne zagrożenie, utrudnia życie osobom niepełnosprawnym lub utrudnia działanie służb.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.