Nie 50 km/h i nie 30 km/h. Kierowcy nie wiedzą, ile można jechać za tym znakiem

Przepisy o ruchu drogowym są zawiłe. Bo czasami choć ograniczenia prędkości nie ma, to jest wiążące i naprawdę restrykcyjne. Taka właśnie zasada dotyczy znaku D-40 "Strefa zamieszkania". Za niebieską tablicą auto nie może jechać szybciej niż...

Każdy kierowca podczas jazdy jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności. Przepisy nie mają co do tego żadnych wątpliwości. Warto jednak pamiętać o tym, że szczególną ostrożnością jest nie tylko obserwowanie drogi i jej otoczenia oraz reagowanie na zagrożenia. To także baczne patrzenie na znaki drogowe. A te czasami bywają pułapką. Bo zdarza się, że choć znak nie jest ograniczeniem prędkości, ograniczenie wyraża. Tak działa np. tablica D-40.

Zobacz wideo Wjechała w słup, okazało się, że zasłabła za kierownicą. Pomogli inni kierowcy i policjanci

Znak D-40 i ograniczenie prędkości. Ile można jechać?

Zna D-40 "Strefa zamieszkania" informuje kierującego, że wjechał na obszar, na którym realizowany jest intensywny ruch pieszych. Może to być osiedle mieszkaniowe, może to być droga blisko szkoły, a może to być przejazd przez ścisłe centrum miasta. A w takich warunkach prędkość nabiera szczególnego znaczenia. Niska prędkość – warto dodać. Dlatego znak D-40 wprowadza ograniczenie do zaledwie 20 km/h.

Strefa zamieszkania to nie tylko ograniczenie prędkości. Zasady znaku D-40

Oczywiście na tym definicja znaku D-40 nie kończy się. Bo wskazuje on również na szereg innych okoliczności, o których kierujący bezwzględnie powinien pamiętać. Poniżej wskazujemy pełną listę.

  • Ograniczenie prędkości do 20 km/h obowiązuje na terenie całej strefy. Nie odwołuje go skrzyżowanie, a dopiero znak D-41 "Koniec strefy zamieszkania".
  • Pieszy może korzystać z całej szerokości drogi. A w tym dziecko w wieku do lat 7 może korzystać z drogi bez opieki osoby starszej.
  • Pieszy w każdym wypadku pierwszeństwo przed pojazdem.
  • Pierwszeństwo pieszych sprawia, że drogowcy nie muszą wyznaczać przejść dla pieszych.
  • Progi spowalniające mogą nie być oznaczone znakami ostrzegawczymi A-11a.
  • Parkowanie w strefie zamieszkania jest możliwe tylko w miejscach przeznaczonych do tego celu i wskazanych przy pomocy znaków drogowych.
  • Wewnątrz strefy zamieszkania wszystkie skrzyżowania są skrzyżowaniami równorzędnymi.
  • Wyjeżdżając ze strefy zamieszkania kierujący włącza się do ruchu. Musi ustąpić pierwszeństwa innym pojazdom.

Uważaj na znak D-40. Inaczej możesz... stracić prawo jazdy!

Znajomość ograniczeń prędkość obowiązujących w strefie zamieszkania może zaoszczędzić kierowcy sporo nieprzyjemności. Szczególnie w kontekście nowego taryfikatora mandatów i faktu, że nadal istnieje możliwość odebrania mu prawa jazdy! Czarny scenariusz? Wyobraźmy sobie, że kierowca nie zauważył znaku D-40 i dalej porusza się 71 km/h. To po pierwsze oznacza 1500 zł mandatu (3 tys. zł w przypadku recydywy). Po drugie kierujący dostanie aż 15 punktów karnych. Po trzecie straci prawo jazdy na 3 miesiące.

Więcej o: