Na A4 ciężarówki nie mogą się wyprzedzać. Ale to robią

Funkcjonariusz ITD zatrzymali piętnastu kierowców ciężarówek, którzy wyprzedzali na dolnośląskim odcinku autostrady A4.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Coraz więcej państw wprowadza zakaz wyprzedzania się kierowców ciężarówek. Tzw. wyścig słoni powoduje utrudnienia w ruchu na autostradach i doprowadza do niebezpiecznych sytuacji. W Polsce również obowiązują odcinku, na których ciężarówki nie mogą wyprzedzać siebie nawzajem, np. na dolnośląskim odcinku autostrady A4.

Zobacz wideo Nocne wyprzedzanie dwóch tirów - na czołówkę z policjantem

W ubiegłą środę, 22 lutego pomiędzy zjazdem do Kątów Wrocławskich i zjazdem do Strzegomia, przeprowadzono akcję dynamicznych kontroli ciężarówek.

Funkcjonariusze ITD z WITD Wrocław oraz z Biura Kontroli Opłat Elektronicznych GITD, zwracali szczególną uwagę na ciężarówki wyprzedzające inne pojazdy na obowiązującym zakazie.

W sumie podczas całej akcji wykryli 15 przypadków takich wykroczeń, a także ukarali 14 kierowców mandatami. Jeden z kierujących odmówił przyjęcia mandatu, z tego powodu jego sprawa zostanie skierowana do sądu.

To jednak nie jedyne przewinienia kierowców ciężarówek. W trakcie akcji wykryto również naruszenia związane z nieprzestrzeganiem norm czasu pracy kierowcy.

Wstrzymano też przejazd pojazdu nienormatywnego, który nie posiadał zezwolenia, a także zatrzymano do kontroli ciężarówkę, którą posiadała zbiorniki paliwa o zbyt dużej pojemności.

W sumie podczas jednego dnia akcji nałożono 21 mandatów, jedna sprawa trafiła do sądu, a także przygotowano dokumentację w celu wszczęcia 8 postępowań administracyjnych wobec przewoźników.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.