Kierunkowskaz na rondzie. Przepisy są jasne, a kierowcy wciąż mają wątpliwości

Kierunkowskaz i rondo. To dwa wyrazy, których zestawienie w jednym miejscu i czasie, może wywołać towarzyski konflikt. Co warto wiedzieć o migaczach na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym? Przypomnijmy najważniejsze zasady.

Porady w zakresie przepisów ruchu drogowego publikujemy również w serwisie Gazeta.pl.

Poruszając się po mieście i obserwując samochody wjeżdżające oraz zjeżdżające z rond, można odnieść wrażenie że użycie kierunkowskazu na tego typu skrzyżowaniach to prawdziwa loteria. Cześć kierowców nie miga kierunkiem wcale, część bardzo oszczędnie, a część praktycznie nieustannie. Która z postaw jest najbardziej właściwa? Aby móc jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie, trzeba omówić każdy z dostępnych typów ronda.

Zobacz wideo 21-latek jadąc BMW, przeciął rondo i uderzył w tył forda

Kierunkowskazy na małym rondzie jednopasmowym

Bezwzględna zasada jest taka, że kierunkowskazem należy sygnalizować manewr opuszczania skrzyżowania – a więc da facto zmiany kierunku jazdy. Kierunkowskaz w prawo należy wrzucić na wysokości zjazdu poprzedzającego ten, którym z ronda chcecie zjechać. Reszta manewrów? Miganie podczas wjeżdżania na skrzyżowanie to absolutna strata czasu. Nawet małe ronda się wyposażone w wypukłą wyspę. Kierujący, wjeżdżający na rondo z przeciwnego kierunku, nie zauważy zatem że będziecie objeżdżać wyspę i w zasadzie w niczym to mu nie pomoże.

Lewy kierunkowskaz na rondzie? Na rondzie objeżdża się wyspę. Tak, w lewą stronę, ale to nadal nie oznacza zmiany kierunku jazdy. Do zmiany dochodzi tylko w przypadku opuszczania skrzyżowania!

Kierunkowskazy na dużym rondzie co najmniej dwupasmowym

Kierunkowskazem bezwzględnie należy sygnalizować zjeżdżanie ze skrzyżowania. Zasada jest dokładnie taka sama jak poprzednio – kierunkowskaz wrzuca się na wysokości zjazdu poprzedzającego ten, którym rondo opuszczacie. Kierunkowskaz na dużym rondzie może się też przydać podczas sygnalizowania zmiany pasa ruchu. Jeżeli pasów na rondzie nie oddziela linia ciągła, manewr taki jest możliwy, a czasami nawet konieczny. Chociażby wtedy, gdy droga wyprowadzająca z ronda ma tylko jeden pas, a wy jedziecie pasem lewym.

Tu również sygnalizowanie objeżdżania wyspy lewym kierunkowskazem nie ma żadnego sensu. To tzw. zbytek łaski.

Kierunkowskazy na rondzie z sygnalizacją świetlną

Kierunkowskazem bezwzględnie należy sygnalizować zjeżdżanie ze skrzyżowania. Zasada jest dokładnie taka sama jak poprzednio. Rondo z sygnalizacją świetlną to jedyny przypadek, w którym sygnalizowanie manewru objeżdżania wyspy lewym kierunkowskazem ma sens. Kierujący jadący z tyłu będą znali wasze zamiary, tym bardziej że na pasie objeżdżającym wyspę może nastąpić zator lub korek i ten zostanie zablokowany. Kierunkowskaz na dużym rondzie może się też przydać podczas sygnalizowania zmiany pasa ruchu. Jeżeli pasów na rondzie nie oddziela linia ciągła, manewr taki jest możliwy.

Ile wynosi mandat za kierunkowskaz na rondzie?

Zasady ruchu drogowego są jasne. Kierujący, który się do nich nie stosuje, popełnia wykroczenie. To oznacza z kolei karę grzywny. Ile ona wynosi? A więc:

  • Utrudnianie lub tamowanie ruchu poprzez niesygnalizowanie lub błędne sygnalizowanie manewru – mandat 200 zł i 2 punkty karne,
  • Nieodpowiednie ustawienie pojazdu na jezdni przed skręceniem – mandat 150 zł i 0 punktów karnych,
  • Niestosowanie się do sygnałów świetlnych – mandat 500 zł i 15 punktów karnych.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.