Ceny paliw na polskich stacjach są stabilne. Diesel tańszy o kilkadziesiąt groszy za litr

Ceny paliw na polskich stacjach po serii podwyżek ustabilizowały się, a w niektórych przypadkach są coraz niższe. Wprowadzone niedawno embargo na import paliw z Rosji nie wpłynął na ceny przy dystrybutorach.

Jak wynika z najnowszego raportu serwisu e-petrol, średnie ceny paliw obowiązujące na polskich stacjach przestały wzrastać. Takie informacje najbardziej ucieszą właścicieli samochodów z silnikami Diesla. Olej napędowy w ostatnich miesiącach bił rekordy, a tymczasem średnia cena ON spadła do 7,54 zł za litr. W porównaniu z ubiegłym tygodniem jest niższa o 11 groszy. Ceny pozostałych paliw utrzymały się na dotychczasowych poziomach.

Więcej informacji z rynku motoryzacyjnego znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Średnia cena benzyny bezołowiowej 95 wynosi obecnie 6,68 zł za litr, czyli utrzymała poziom sprzed tygodnia. Natomiast benzyna bezołowiowa 98 kosztuje średnio 7,39 zł za litr. W tym przypadku również utrzymała się na podobnym poziomie jak przed tygodniem.

Ceny autogazu (LPG) notowały w ostatnich tygodniach serie podwyżek, ale w końcu zanotowały lekki spadek. Ostatni raport prezentuje średnią cenę na poziomie 3,23 zł za litr, czyli o 2 grosze mniej niż przed tygodniem.

Zobacz wideo

Warto przy okazji przypomnieć ubiegłoroczne rekordy cenowe oleju napędowego, który kosztował nawet 8,08 zł za litr (październik 2022). Z kolei rekordowa stawka za benzynę bezołowiową 95 wynosiła 7,95 zł za litr (czerwiec 2022).

W hurtowym cenniku PKN Orlen datowanym na 8 lutego 2023, cena netto benzyny bezołowiowej 95 spadła o 10 groszy za litr. Tydzień temu była tańsza o 4 grosze. Ceny diesla obniżyły się o 20 groszy na litrze (tydzień wcześniej spadły o 19 groszy). Licząc od początku stycznia 2023, ceny benzyny są droższe w hurcie o 6 groszy za litr, natomiast diesel potaniał w tym czasie o 22 grosze.

Spadki cen z pewnością ucieszą kierowców. Tym bardziej, że niedawno zaczęło obowiązywać embargo na import paliw gotowych z Rosji. Kurs ropy i złotego również nie sprzyjał obniżkom cen, ponieważ w skali tygodnia wycena giełdowa ropy wzrosła o ok. 2 proc., a kurs dolara do złotówki podskoczył w tym czasie w górę o prawie 3 proc.

Kursy walut mają duże znaczenie dla kształtowania cen paliwa, ponieważ Polska importowała w 2022 roku 30 proc. diesla, 23 proc. benzyny oraz 89 proc. autogazu (LPG).

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.