Wybrano najbardziej ekologiczne auto 2022 roku. Tym razem to nie Tesla

Organizacja Green NCAP, zajmująca się m.in. badaniem pojazdów pod względem ich wpływu na środowisko, wyłoniła najbardziej ekologiczne auto 2022 roku. Jest to Dacia Spring, która w rankingu pokonała nawet Teslę Model 3.

Dacia Spring to jeden z najmniejszych i zarazem najtańszych samochodów elektrycznych dostępnych na rynku. Co więcej, okazuje się również najbardziej ekologiczna. Tak wynika z testów przeprowadzonych przez Green NCAP.

OFERTY AVANTI24.PL: Modowe inspiracje znajdziesz na Avanti24.pl

Mały elektryk uzyskał w zestawieniu maksymalną notę 5 gwiazdek. Na taki wynik złożyły się bardzo wysokie oceny we wszystkich (trzech) kategoriach badanych przez organizację. W kwestiach czystości powietrza oraz emisji gazów cieplarnianych otrzymał komplet 10 punktów, z kolei w przypadku efektywności zużycia energii - 9,8. Całość przełożyła się na finalny wynik 9,9 punktów!

Warto zwrócić uwagę na ostatni czynnik, czyli efektywność energetyczną. W przypadku specyfikacji technicznej malutkiej Spring tak wysoki wynik wcale nie zaskakuje. Green NCAP wykazało, że aż 89 proc. energii z baterii jest dostępnych do zasilania silnika. Dla przypomnienia - malutka i skromnie wyposażona Dacia napędzana jest silnikiem o mocy 33 kW (45 KM) i 125 Nm momentu obrotowego zasilanym baterią o pojemności 26,8 kWh. Pozwala ona na przejechanie maksymalnie 230 km w cyklu mieszanym.

Zobacz wideo

Jak można wyczytać z oficjalnego raportu - "Wyniki testów dowodzą, że Spring jest samochodem przyjaznym dla środowiska, nie tylko ze względu na brak emisji zanieczyszczeń, ale także ze względu na niskie zużycie energii. Z 5 zielonymi gwiazdkami i ogólnym indeksem 9,9, maluszek Dacii daje przykład innym".

Silna konkurencja w tyle

Co ciekawe, miejski crossover Dacii pokonał w zestawieniu bardzo poważnych konkurentów. Na drugim miejscu uplasowała się Tesla Model 3, z kolei ex aequo na miejscu trzecim, z takimi samymi notami, znalazły się Renault Megane E-Tech oraz NIO eT7. Wszystkie odstawały nieco w kwestii wydajności energetycznej (Tesla - 9,6; Renault oraz NIO - 9,4) oraz emisji gazów cieplarnianych (kolejno 9,8 oraz 9,6).

Dalsze pozycje zajęły Cupra Born, Audi Q4 e-tron i Ioniq 5, które również uzyskały łączną ocenę 5 gwiazdek. W ich przypadku różnica w ocenie polegała głównie na gorszym wyniku w kwestii energetycznej efektywności (mocniejsze silniki to większe zużycie energii).

OFERTY AVANTI24.PL: Polska marka wyprzedaje asortyment! Stylowe ubrania do pracy kupisz za becen - mamy modele za mniej niż 100 zł

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.