Dogra ekspresowa S11 Ostrów Wielkopolski - Kępno coraz bliżej. Jest decyzja środowiskowa

Wybrano wariant nr 3, czyli trasę o długości około 30 km. Wariant ten zakłada również wybudowanie drogi o długości ok. 4,2 km na istniejącej obwodnicy Kępna.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Wydano decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) dla realizacji trasy S11 Ostrów Wielkopolski – Kępno. Wykonawca teraz ma czas na przygotowanie koncepcji programowej. Po tym etapie GDDKiA uruchomi przetarg na wyłonienie wykonawcy w systemie Projektuj i Buduj.

Zobacz wideo Kierowca zawrócił w tunelu i jechał pod prąd. źródło: GDDKiA

S11 na odcinku Ostrów Wielkopolski - Kępno przebiegać będzie po terenach powiatu ostrowskiego przez gminę Przygodzice, powiatu ostrzeszowskiego przez gminy Ostrzeszów i Kobyla Góra oraz powiatu kępińskiego przez gminy Kępno oraz Baranów. 

Początek projektowanego przebiegu wariantu 3 drogi ekspresowej S11 zlokalizowany jest pomiędzy istniejącym rondem a przejściem górnym dla zwierząt na końcu obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego. W miejscu istniejącego ronda przewidziano budowę pierwszego z sześciu węzłów planowanych na trasie omawianego wariantu - będzie to węzeł Przygodzice.

Następnie trasa przebiegać będzie tak, aby ominąć miejscowość Antonin po stronie wschodniej. Na terenie gminy Przygodzice po stronie zachodniej istniejącej linii kolejowej, tuż za wspomnianą miejscowością przewiduje się budowę drugiego węzła drogowego Antonin. Tuż przed granicą administracyjną powiatów ostrowskiego i ostrzeszowskiego trasa wariantu 3 zmienia kierunek na południowy, mijając po stronie zachodniej miejscowości Niedźwiedź, Kozły oraz Bledzianów. Wariant 3 przebiega na tym odcinku głównie po terenach leśnych oraz pól uprawnych. 

W rejonie miejscowości Bledzianów oraz Kozły przewidziano budowę MOP-ów po obu stronach projektowanej drogi ekspresowej S11. Dalej, za projektowanymi MOP-ami, trasa wariantu 3 przebiega w kierunku południowo-wschodnim, a następnie zmienia swój przebieg na kierunek południowy przecinając drogę wojewódzką nr 444, gdzie zaprojektowano lokalizację trzeciego węzła o nazwie Ostrzeszów Północ. 

Następnie trasa będzie przecinać DW449 pomiędzy miejscowościami Bierzów i Rojów. Zaprojektowany będzie tutaj czwarty węzeł drogowy Ostrzeszów Południe. Za węzłem Ostrzeszów Południe trasa wariantu 3 w dalszym ciągu przebiega w kierunku południowo-wschodnim a następnie, na wysokości miejscowości Rogaszyce zmienia swój kierunek na południowy, biegnąc dalej równolegle do istniejącej DK11. 

Droga ekspresowa omija po stronie wschodniej Centrum Wiedzy i Nowych Technologii w Parzynowie i po przecięciu drogi powiatowej nr 5580P włącza się łukiem poziomym w istniejącą obwodnicę Kępna. Tam na przecięciu z istniejącą DK11 zaprojektowano węzeł Kępno Północ. Następnie zrealizowana zostanie dobudowa drugiej jezdni na istniejącym odcinku obwodnicy miejscowości Kępno, wraz z niezbędną przebudową węzła Baranów, celem dostosowania go do przekroju dwujezdniowego drogi ekspresowej.

Realizacja trasy przewidywana jest w latach 2025-2027. Ogłoszenie przetargu na budowę planowane jest na drugą połowę tego roku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.