Zmiany na szczycie w Toyocie. Akio Toyoda przestanie być prezesem japońskiej marki

Akio Toyoda to jeden z najbardziej rozpoznawalnych szefów koncernów motoryzacyjnych. Agencja Reuters ogłosiła, że 66-latek odchodzi ze stanowiska dyrektora generalnego i prezesa Toyoty. To dość zaskakująca zmiana, ale jego następca jest już znany.

Akio Toyoda niespodziewanie odchodzi ze stanowiska szefa motoryzacyjnej marki. Zastąpi go Koji Sato, dotychczas pełniący funkcję CEO marki Lexus. 66-letni Akio Toyoda jest związany z japońską marką rodzinnie i zawodowo. Jest wnukiem założyciela Toyoty, ale podczas swojej kadencji dał się poznać jako pasjonat motoryzacji.

Więcej ciekawych newsów motoryzacyjnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Za jego rządów Toyota mocno rozwinęła jednostki hybrydowe, stając się potentatem w tej dziedzinie. Z drugiej strony, w ostatnich latach japońska marka znów zaczęła produkować samochody generujące wysoki poziom adrenaliny, takie jak GR Yaris, Supra czy GR86.

Prezes zasłynął również ze specyficznego podejścia do tematów związanych z elektromobilnością. Wielokrotnie podkreślał, że samochody na prąd nie powinny być traktowane jako jedyny przepis na zeroemisyjną motoryzację. Na tej samej szali stawiał technologie hybrydową i wodorową.

Mimo podejścia szefa, Toyota skręciła w ostatnich latach w kierunku technologii elektrycznej. Przykładem jest model bZ4X. Dalsza strategia dostosowywania się do zeroemisyjnej przyszłości będzie kontynuowana, ale pod nowymi władzami.

Zobacz wideo

Następcą Akio Toyody jest Koji Sato, który dotychczas pracował dla Lexusa. Od 2016 roku był głównym inżynierem luksusowej marki, żeby później objąć stanowisko prezesa. Od 2020 roku stał na czele Gazoo Racing Company. Obejmie nowe stanowisko 1 kwietnia 2023 roku. Dotychczasowy szef będzie pełnić funkcję przewodniczącego rady nadzorczej koncernu, gdzie zastąpi Takeshiego Uchiyamadę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.