Nowe nieoznakowane radiowozy. Jeden za 360 tys. zł ma zamontowany taran

Świętokrzyscy policjanci odebrali kluczyki do 8 nowych pojazdów służbowych. Wszystkie są nieoznakowane. Szczególną uwagę zwraca auto wyposażone w taran - to terenówka przystosowana do zadań specjalnych.

W poniedziałek 9 stycznia w Kielcach miało miejsce uroczyste przekazanie świętokrzyskim policjantom ośmiu nowych nieoznakowanych radiowozów. Ich zakup zrealizowano przy dofinansowaniu z budżetu Województwa Świętokrzyskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Siedem radiowozów to auta marki Kia. Dokładnie mowa o modelu Niro nowej generacji. Crossover ma napęd hybrydowy. Silnik elektryczny współpracuje z jednostką benzynową o pojemności 1.6 litra. Generowana moc systemowa wynosi 141 KM i 265 Nm. Napęd jest przekazywany na przednią oś za pośrednictwem automatycznej skrzyni 6-biegowej DCT. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h trwa 10,4 s, a prędkość maksymalna jest ograniczona elektronicznie do 165 km/h.

Z komunikatu prasowego dowiadujemy się, że wartość tego zamówienia wynosi 1 147 713 złotych. Dużą część tej kwoty – 459 085 złotych – stanowi dofinansowanie. Trzy samochody trafią do funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, po jednym radiowozie otrzymają policjanci z komend w Ostrowcu Świętokrzyskim, Starachowicach, Skarżysku-Kamiennej oraz komendy miejskiej w Kielcach.

Największe wrażenie wywołuje ósmy pojazd. To nieoznakowana Toyota Land Cruiser w czarnym kolorze nadwozia, wyposażona we wzmocnione zawieszenie, rurowe osłony nadwozia oraz taran pozwalający używać terenówki m.in. jako środka przymusu bezpośredniego. Z bojowo wyglądającego SUV-a będzie korzystać Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Kielcach.

Land Cruiser to duży samochód terenowy z silnikiem wysokoprężnym o pojemności 2.8 litra. Moc jednostki wynosi 204 KM i 500 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Pojazd ma 6-biegową automatyczną skrzynię i wydajny napęd na cztery koła. Na asfalcie przyspieszenie wynosi 9,9 s do 100 km/h, a prędkość maksymalna dochodzi do blisko 180 km/h.

Wartość Toyoty przystosowanej do zadań specjalnych to 358 274 złotych, z czego aż 320 000 złotych stanowią środki z budżetu Województwa Świętokrzyskiego.

Więcej ciekawych wiadomości na temat motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Zobacz wideo Pijany 62-latek zasnął na wozie. Konia trzeba było zatrzymać
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.