Opona Goodyear debiutuje na CES. Będzie można ją wrzucić do kosza na recykling

Podczas CES Goodyear pokazał oponę, która w 90 proc. zbudowana jest z materiałów odnawialnych. Wejdzie do użytku.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Ekologia jest ważna. Pozbywamy się plastikowych opakowań, część lokali gastronomicznych pozbywa się plastikowych rurek do napojów, a producenci samochodów chwalą się, że część materiałów wykorzystanych przy budowie ich samochodów pochodzi z surowców z recyklingu. Nic więc dziwnego, że producent opon do tych samochodów również zdecydował się na takie rozwiązanie.

Zobacz wideo Testujemy sportowe opony na torze. Czy warto w nie zainwestować?

Podczas targów Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas Goodyear zaprezentował oponę składającą się w 90 proc. z materiałów odnawialnych. Posiada aż 17 składników odnawialnych w 12 komponentach opony i niższe opory toczenia w porównaniu z oponą z tradycyjnych materiałów, czyli powinna mniej zużywać paliwa pojazdu oraz być bardziej ekologiczna. Niestety jest to na razie prototyp.

W składzie tej opony znajdują się takie składniki jak chociażby cztery rodzaje sadzy, dzięki, którym jest możliwość obniżenia emisji dwutlenku węgla. Sadza jest dodawana do opon w celu wzmocnienia mieszanki oraz zwiększenia trwałości bieżnika.

Dalej są: olej sojowy (zmniejsza zużycie produktów ropopochodnych, utrzymuje elastyczność mieszanki w zmiennych temperaturach), specjalna odmiana krzemionki (pochodzi z łusek ryżu i poprawia przyczepność opony oraz zmniejsza zużycie paliwa), poliester, żywice z drzewa sosnowego (zwiększa właściwości trakcyjne opony), drut koralikowy i kordy stalowe ze stali o wysokiej zawartości surowców wtórnych (wzmacniają konstrukcję opony radialnej), polimery z surowców bio- i bio-cyrkulacyjnych.

Jednak jak wcześniej wspomniano na ten moment jest to jedynie prototyp, który wymaga dalszej pracy i współpracy z dostawcami firmy.  

Nie ma jednak co załamywać rąk, gdyż zaprezentowana w zeszłym roku opona, która składa się z 70 proc. materiałów odnawialnych przeszła pozytywnie testy i prawdopodobnie jeszcze w tym roku w limitowanej serii trafi na rynek.

Goodyear chce do 2030 r. stworzyć opony w pełni zbudowane z materiałów przyjaznych środowisku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.