Najważniejsze premiery motoryzacyjne roku 2023. Te auta nie umkną uwadze

Zbliżające się 12 miesięcy oznacza szereg premier motoryzacyjnych. Jakie samochody zadebiutują i które propozycje producentów są najciekawsze? Tego dowiecie się z naszego zestawienia.

O kluczowych z punktu widzenia rynku motoryzacyjnego premierach opowiadamy również w serwisie Gazeta.pl.

Nowy rok to nowe plany, w tym plany firm motoryzacyjnych. O części premier zapowiedzianych na ten roku wiemy już dziś. Część poznamy dopiero za kilka tygodni. Przeglądając długą listę nowości postanowiliśmy wybrać najciekawsze. O jakich autach mowa? Listę przestawiamy poniżej.

Zobacz wideo Fiat 500. Czy miejski elektryk zrewolucjonizuje polskie drogi?

Abarth 500e

Abarth kojarzył się do tej pory z efektowną stylizacją i rykiem silnika. O ile w przypadku nowego projektu pierwsza z wartości zostanie, o tyle druga nie będzie już aktualna. Abarth 500e stanie się bowiem 155-konnym elektrykiem z baterią 42 kWh. Osiągi? Sprint do setki powinien trwać jakieś 7 sekund.

Abarth 500eAbarth 500e Fot. Marco De Ponti

Audi Q6 e-tron

Niemcy w roku 2023 uzupełnią gamę elektrycznych SUV-ów. Zadebiutuje model Q6 e-tron, który rynkowo uplasuje się między Q4 a Q8 e-tronem. Liczba szczegółów dotyczących nowego auta na razie jest mocno limitowana. Więcej szczegółów wypłynie pewnie bliżej premiery, czyli końcówki roku 2023.

BMW serii 5

Już wiosną Bawarczycy pokażą ósmą generację BMW serii 5. Co jest pewne w przypadku tego auta? Prawdopodobnie ogromne nerki w miejscu grilla. To charakterystyczny punkt nowego designu aut z Monachium. Sedan i kombi zastąpią model sprzedawany obecnie w salonach. Aktualna wersja wyjdzie z produkcji po 6 latach.

Cupra Tavascan

Cupra Tavascan to nowy SUV klasy średniej zaprojektowany przez hiszpańską firmę. SUV coupe z dynamicznym nadwoziem zostanie wyposażony w akumulator o pojemności 77 kWh pozwalający na uzyskanie zasięgu do 450 km. Moc? Ma sięgnąć 306 koni mechanicznych.

Cupra TavascanCupra Tavascan fot. Cupra

Fiat 600

Sześćsetka powróci. A to dopiero pierwsza z kluczowych informacji. Fiat 600 ma być miejskim SUV-em – zastąpi 500X-a, a do tego będzie produkowany w Tychach. Stylistycznie model zaczerpnie inspirację z elektrycznej Pięćsetki. Ma mieć m.in. okrągłe lampy z przodu. A do tego pewnie będzie bliźniakiem Jeepa Avengera.

Ford Mustang

W drugiej połowie roku 2023 Ford zaprezentuje nową generację Mustanga. Model zachowa stylizację swojego poprzednika, ale otrzyma zasadnicze zmiany w zakresie technologii cyfrowych we wnętrzu. Co z V-ósemką? Ponoć 5-litrowy motor zostanie w ofercie. Będzie miał 450 koni i 500 Nm momentu obrotowego.

Honda e:Ny1

Nazwa nowej Hondy nie brzmi najlepiej. Japończycy zapewniają jednak że e:Ny1 to jedynie nazwa robocza. Może się zatem zmienić w drugiej połowie roku, gdy model zadebiutuje w Polsce. Miejski SUV segmentu B będzie czystym elektrykiem.

Kia EV9

Na marzec roku 2023 zaplanowana jest światowa prezentacja Kii EV9. SUV ustawi się na szczycie oferty, a do tego będzie elektryczny. Kolejne rozwiązania? Auto powstanie na platformie E-GMP, dzięki czemu będzie miało prawie 5 metrów długości, a do tego otrzyma m.in. kamery zamiast lusterek.

Kia EV9 ConceptKia EV9 Concept Kia

Mazda CX-80

Mazda CX-80 stanie się nie tylko największym SUV-em w ofercie japońskiej marki. Będzie również jednym z prekursorów w gamie samochodów hybrydowych typu plug-in. Ma być napędzany czterocylindrowym rzędowym silnikiem benzynowym połączonym z silnikiem elektrycznym.

Mercedes EQG

Mercedes na rok 2023 przygotował kilka premier. Kluczowa będzie prezentacja nowej klasy E. Jeszcze ważniejsze okaże się jednak odsłonięcie elektrycznej G Klasy. Na auto trzeba poczekać do końca roku. Premiera rynkowa w Polsce prawdopodobnie będzie miała miejsce już w roku 2024.

Mercedes-Benz EQGMercedes-Benz EQG Mercedes-Benz

Mitsubishi Colt

Po 11 latach Mitsubishi Colt powróci na europejski rynek. I choć na premierę czekają wszyscy fani marki z trzema diamentami w logo, prezentacja hatchbacka zakończy się pewnie w taki sam sposób, jak pokaz nowego ASX-a. Model z pewnością będzie mocno inspirowany modelem Renault. W tym przypadku najpewniej będzie to Clio.

Volvo EX30

Volvo w roku 2023 powróci do segmentu samochodów miejskich. A wszystko za sprawą miejskiego SUV-a EX30. Ciekawostka? Pojazd powstanie na tej samej platformie, na której być może kiedyś produkowana będzie Izera. Mowa o architekturze SEA od holdingu Geely.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.