Podwyżki cen za egzaminy na prawo jazdy w 2023 r. I praktyka, i teoria. Znamy stawki i datę

Będą nowe wysokości opłat egzaminacyjnych. A to dopiero pierwsza z informacji. Bo druga jest taka, że stawki te będą od przyszłego roku aktualizowane co 12 miesięcy o wskaźnik inflacji. Nowa ustawa mówi też o zarobkach egzaminatorów.

Więcej nowości z zakresu prawa o ruchu drogowym znajdziecie również w serwisie Gazeta.pl.

Kolejna nowelizacja prawa o ruchu drogowym została podpisana przez Prezydenta. Tym razem dotyczy ona kwestii egzaminów na prawo jazdy. Nie odnosi się jednak do samej formuły weryfikacji umiejętności kierujących, a raczej opłat egzaminacyjnych, dotacji dla WORD-ów i zarobków egzaminatorów. Wiadomo też kiedy konkretnie nowe przepisy wejdą w życie.

Zobacz wideo Paser z maską zatrzymany przez policję

Podwyżki cen za egzamin na prawo jazdy w roku 2023. Konkretne kwoty

Ile będą kosztować egzaminy na prawo jazdy w roku 2023? Wszystko zależy od rodzaju egzaminu, ale i kategorii. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że poniższe stawki są stawkami maksymalnymi. Mogą być zatem przyjęte przez ośrodki egzaminujące w takiej wartości, ale nie muszą. I tak:

  • Egzamin teoretyczny na prawo jazdy w roku 2023 nie może kosztować więcej niż 50 zł,
  • Egzamin praktyczny na prawo jazdy w roku 2023 na kat. AM, A1, A2, A, B1, B, C1, D1 lub T albo na uprawnienia do kierowania tramwajem nie może kosztować więcej niż 200 zł.
  • Egzamin praktyczny na prawo jazdy w roku 2023 na kat. B+E, C1+E, C, C+E, D, D+E lub D1+E nie może kosztować więcej niż 200 zł.

Opłaty za egzamin na prawo jazdy będą podnoszone co roku!

W tym punkcie na uwagę zasługują trzy fakty. Konkretnie chodzi o:

  1. Obecnie za egzamin teoretyczny trzeba zapłacić 30 zł. Nowa stawka może sięgnąć 50 zł. Dziś egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. B kosztuje 140 zł. Po zmianach jego cena może wzrosnąć nawet do 200 zł. Dużo mniejszy wzrost będzie dotyczyć np. kat. A, A1 i A2 (dziś egzamin kosztuje 180 zł) czy kat. B1, C1 i D1 (dziś egzamin kosztuje 170 zł). Nowe stawki są stawkami maksymalnymi. Konkretne kwoty będą ustalać sejmiki województw.
  2. Według nowych zapisów stawki będą corocznie aktualizowane zgodnie ze wskaźnikiem inflacji określonym przez GUS. Aktualizacja będzie dotyczyć nowego roku kalendarzowego.
  3. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2023 roku. Można się zatem spodziewać, że opłaty za egzaminy w WORD-ach zmienią się albo tego samego dnia, albo zaraz na początku stycznia.

Nowa ustawa mówi też o dotacjach dla WORD-ów i pensjach egzaminatorów

Nowością stanie się też możliwość dotowania działalności WORD-ów. Dotacje będą mogły być podmiotowe lub celowe, dyrektorzy ośrodków będą mogli przekazać środki na finansowanie tych działań, które nie są zarobkowe, a do tego nie mogą przekroczyć 50 proc. kosztów działalności danego WORD-u. Takie zapisy stanowią prawdopodobnie odpowiedź na katastrofalną sytuację finansową wielu ośrodków egzaminacyjnych w Polsce.

Ostatnia kwestia zapisana w nowych przepisach dotyczyć ma zarobków egzaminatorów. Akt prawny sejmików województwa dość enigmatycznie mówi o tym, że pensje osób prowadzących egzaminy nie będą mogły okazać się mniej korzystne niż dotychczas. Obydwa powyższe zapisy również wchodzą w życie 1 stycznia 2023 roku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.