Wymiana prawa jazdy 2023. Kto będzie musiał to zrobić i co grozi za nieważny dokument

Pytanie na dziś brzmi: czy rok 2023 szykuje jakieś zmiany w zakresie wymiany prawa jazdy? Sprawdźmy najważniejsze przepisy obowiązujące w tym zakresie i przygotujmy pakiet kluczowych informacji.

O najważniejszych formalnościach dla kierowców szeroko opowiadamy również w materiałach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Już za kilkadziesiąt godzin kalendarz przeskoczy na nowy rok. A to zawsze tworzy pytanie o zmiany w przepisach. Czy po 1 stycznia można spodziewać się jakiś nowelizacji w zakresie wymiany prawa jazdy? To sprawdzimy w dzisiejszym materiale.

Zobacz wideo Wyprzedził radiowóz tuż przed pasami i stracił prawo jazdy. Uzbierał 29 punktów w 18 sekund

Mandat za nieważne prawo jazdy w roku 2023

Kierowca ma szereg obowiązków. Chodzi nie tylko o stosowanie się do przepisów w czasie jazdy samochodem. Kluczowe jest także regularne wymienianie prawa jazdy. I wymiana nie jest procedurą, którą można bezkarnie bagatelizować. Kierujący z nieważnym prawem jazdy będzie bowiem traktowany w czasie kontroli drogowej jak osoba, która uprawnień nigdy nie zrobiła. To oznacza naprawdę poważne konsekwencje.

Nieważne prawo jazdy sprawia, że kierowca dostanie co najmniej 1500 zł grzywny. Co najmniej, co oznacza, że w przypadku postępowania mandatowego kara może wzrosnąć nawet do 5 tys. zł. W sądzie maksimum to 30 tys. zł. Poza tym obligatoryjny jest zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. W zakresie kary, konsekwencje jazdy z nieważnym prawem jazdy nie zmienią się w roku 2023.

Kiedy konieczna jest wymiana prawa jazdy w 2023 roku?

Kara jest naprawdę surowa. Jak jej uniknąć? Kierujący powinien wiedzieć, kiedy wymiana prawa jazdy jest konieczna. Katalog takich przypadków również pozostanie bez zmian w roku 2023. Kierujący powinien zatem wiedzieć, że:

  • prawo jazdy terminowe należy wymienić na nowe przed minięciem daty ważności określonej w rubryce 12. umieszczonej na odwrocie zaraz obok kategorii praw jazdy. Data ważności dokumentu pokrywa się z datą ważności zaświadczenia lekarskiego.
  • prawo jazdy bezterminowe, choć jest bezterminowe, niedługo przestanie obowiązywać. Jego wymiana na dokument terminowy została zaplanowana na lata 2028 – 2033.

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy w roku 2023?

Za wydanie nowego dokumentu w wydziale komunikacji trzeba zapłacić dokładnie 100,50 zł wraz z opłatą ewidencyjną. Zmiany w roku 2023? Opłata może zmaleć o 0,50 zł w sytuacji, w której przegłosowane zostaną przepisy mówiące o wykasowaniu opłaty ewidencyjnej. To jednak nic pewnego. Dodatkowo na samej opłacie urzędowej koszty się nie kończą. Bo kierujący zanim pojawi się w referacie komunikacji, musi zapłacić za jeszcze dwie rzeczy. Mowa o:

  • wykonaniu zdjęć – to kosztuje przeciętnie 30 zł.
  • odbyciu wizyty u lekarza orzecznika, który przedłuży ważność zaświadczenia o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Badanie ma ustawowo określoną cenę i kosztuje 200 zł. Jest obowiązkowe tylko w przypadku terminowych praw jazdy.

W sumie zatem wymiana terminowego prawa jazdy będzie kosztować 330,50 zł. W przypadku bezterminowego koszt to 130,50 zł.

Wymiana prawa jazdy 2023. Co jeszcze musisz wiedzieć?

Na koniec przygotowaliśmy jeszcze dwa pytania, które mogą zadać kierujący wymieniający prawo jazdy. Ich brzmienie wraz z odpowiedzią podajemy poniżej.

  • Ile czeka się na wydanie nowego prawa jazdy? To maksymalnie 14 dni, przy czym dokument często dociera do urzędu już po tygodniu. Kierujący może sprawdzić, czy prawo jazdy jest gotowe do odbioru w urzędzie za pomocą rządowej strony info-car.pl.
  • Czemy wymieniać trzeba też bezterminowe prawo jazdy? Wymiana prawa jazdy w takim przypadku stanie się raczej aktualizacją dokumentu, a konkretnie zdjęcia. Uprawnienia pozostaną bezterminowe, bo bezterminowe cały czas jest zaświadczenie lekarskie.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.