Więcej aspektów prawnych dotyczących kierowania pojazdami poruszamy również w serwisie Gazeta.pl.
Święta za pasem kierowco. To zatem świetny moment na przypomnienie pewnej przestrogi. O poranku czujesz się jak młody bóg? Pamiętaj o tym, że to może być tylko złudzenie. Procenty wypite do wczorajszej kolacji świątecznej jeszcze pewnie krążą w twoich żyłach. Tym samym grozi ci przykre przebudzenie się w czasie kontroli drogowej.
Zasada jest prosta: Piłeś? Nie jedź. Następnego dnia rano też. Chyba że dzień wcześniej wypiłeś jednego, słabego drinka lub jedno piwo. Przy większej ilości alkoholu, organizm nawet przez noc nie poradzi sobie z jego strawieniem. W efekcie nadal jesteś po prostu... pijany.
Ile organizm potrzebuje na przepalenie trunków? Nie ma uniwersalnego przelicznika, który powie, ile możemy wypić i bez konsekwencji prowadzić samochód. Każdy organizm reaguje inaczej. Ważne jest tempo picia, to co jemy, ile spaliśmy, ile ważymy. Internetowe kalkulatory promili podają wartości orientacyjne i uśrednione - nie są żadną wskazówką. Prawdę powie tylko dobrej jakości alkomat domowy, ewentualnie alkomat na policyjnych komisariatach.
Organizm statystycznego mężczyzny potrzebuje średnio dwóch do trzech godzin na spalenie 20 g czystego alkoholu. Taka ilość znajduje się w 50 g wódki, czyli po prostu większym kieliszku. 100 ml wina to 12 g, a piwo to 25 g etanolu. W przypadku kobiet czas potrzebny na pozbycie się alkoholu z organizmu jest jeszcze dłuższy. W skrócie, solidna impreza może sprawić, że alkohol zostanie zmetabolizowany w waszym organizmie dopiero wieczorem dnia następnego.
W sytuacji, w której nie posłuchasz się naszych porad i po intensywnej imprezie wieczorem o pranku wsiądziesz do auta, możesz przeżyć prawdziwe przebudzenie. Jeżeli będziesz miał szczęście, nie spowodujesz wypadku drogowego, a jedynie sprawa zakończy się w czasie kontroli drogowej. Gdy alkomat trzymany w dłoni policjanta wykaże wynik pozytywny, możesz spodziewać się poważnych konsekwencji. I tak:
A warto pamiętać o tym, że już w grudniu roku 2023 w życie wejdą przepisy pozwalające na konfiskatę samochodu pijanego kierowcy. Warunki konfiskaty oraz sposób działania przepisów opisujemy w materiale, do którego link znajduje się powyżej.