17 mln dolarów w skradzionych samochodach. Sukces kanadyjskiej policji

Kanadyjska policja rozbiła grupę kradnącą samochody. Odzyskano 215 aut i zabezpieczono broń.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Kradzieże samochodów to powszechny proceder na całym świecie. Jest to na tyle intratne zajęcie, że powstają całe grupy, które zajmują się tylko tym. Kanadyjska policja robiła właśnie jedną z takich grup.

Zobacz wideo Nowe BMW i7 z imponującym Theater Screen w Studiu Biznes

York Regional Police, która obsługuje obszar Greater Toronto Area (GTA) w Kanadzie, ogłosiła, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy odzyskała 215 skradzionych pojazdów o łącznej wartości około 17,4 mln dolarów kanadyjskich. Odbyło się to w ramach śledztwa o nazwie „Project Touchdown".

Kanadyjska policja na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej opisała szczegóły wieloagencyjnego projektu. Organy ścigania badały zgłoszenia wielu właścicieli pojazdów, którzy powiedzieli, że gdy budzili się, stwierdzali, że ich podjazdy są puste, gdyż auta zostały skradzione w środku nocy.

Według służb, złodzieje rozpoczynali swoją pracę około pierwszej w nocy, a kończyli około piątej nad ranem. Wykorzystywali najnowsze sposoby kradzieży i wykorzystywali profesjonalny sprzęt. Przechwytywali również sygnał kluczyka, dzięki czemu mogli otworzyć oraz uruchomić konkretny pojazd. Cała kradzież miała trwać zaledwie 22 sekundy.

W ramach dochodzenia policja aresztowała 51 osób i postawiła 150 zarzutów. Funkcjonariusze zabezpieczyli również 15 pistoletów, jeden karabin szturmowy, amunicję i magazynki. Wszystko owartości 100.000 dolarów kanadyjskich. Zabezpieczono również narkotyki, takie jak fentanyl, MDMA, kokaina i oksykodon.

Projekt Touchdown został przyspieszony przez rosnącą liczbę zgłoszeń kradzieży pojazdów w okolicy.

Funkcjonariusze radzą właścicielom samochodów, że jeśli mają możliwość, to żeby parkowali samochody w zamkniętych garażach. Poza tym sugerują używania blokady kierownicy i instalowali blokadę na porcie danych. Policje w innych krajach zalecają również właścicielom przechowywanie kluczyków w metalowej puszce lub etui ochronnym, aby uniemożliwić złodziejom użycie urządzeń przekaźnikowych do kradzieży pojazdu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.