Otwarto Trasę Kaszubską, na którą rząd wyłożył ponad 2 mld złotych. Kierowcy pojadą trzy razy szybciej

GDDKiA otworzyła właśnie trasę S6 na odcinku między węzłami Strzebielino i Gdynia Wielki Kack. Trasa Kaszubska licząca 42 km przybliży mieszkańcom Trójmiasta tereny w zachodniej części województwa. Kierowcy jadący między Bożepolem Wielkim a Gdynią, pokonają tę trasę w ok. 25 zamiast dotychczasowych 75 min.

Kierowcy mogą już korzystać z blisko 42 kilometrów drogi ekspresowej S6 w woj. pomorskim. Trasa była podzielona na trzy odcinki realizacyjne:

  • Bożepole Wielkie — Luzino,
  • Luzino — Szemud,
  • Szemud — Gdynia.

Przekrój drogi stanowią dwie jezdnie po dwa pasy ruchu z pasem awaryjnym. Z kolei najbardziej oblegany przez kierowców odcinek (między Chwaszczynem a Gdynią Wielkim Kackiem) ma po trzy pasy. Ponadto, w ramach tej inwestycji, Obwodnica Trójmiasta na gdyńskim węźle została rozbudowana również do trzech pasów ruchu.

Na trasie zlokalizowano siedem węzłów:

  • Bożepole Wielkie,
  • Strzebielino,
  • Luzino,
  • Szemud,
  • Koleczkowo
  • Dwa węzły zespolone - Chwaszczyno i Gdynia Wielki Kack.

W styczniu zostaną udostępnione dwa Miejsca Obsługi Podróżnych w Kamieniu (po jednym dla każdego kierunku). Powstały na nich parkingi z toaletami oraz place zabaw dla dzieci. Docelowo, zwycięzca przetargu wybuduje tam stacje paliw oraz punkty gastronomiczne — odpowiednie umowy zostały już podpisane i trwa faza projektowa.

W ramach inwestycji zostało zbudowanych 66 obiektów inżynierskich. Jednym z największych jest przeszło 200-metrowa estakada w Milwinie, która na wysokości blisko 30 m przechodzi nad głęboką doliną leśną.

Ochrona środowiska

GDDKiA nie zapomniało o środowisku. Wybudowano urządzenia ochrony środowiska takie jak m.in. ekrany akustyczne, przejścia dla zwierząt (wśród nich dwa przejścia górne dla zwierząt dużych — pierwsze tego typu w woj. pomorskim) i system odwodnienia ze zbiornikami podczyszczającymi wody opadowe.

Na uwagę zasługuje także nowa nawierzchnia na węźle Gdynia Wielki Kack na Obwodnicy Trójmiasta i dalej, w ciągu nowej S6 w kierunku Chwaszczyna. Jak zaznacza dyrekcja - "Jest ona cichsza niż dotychczas budowane na Pomorzu. Dzięki specjalnej strukturze oraz składowi skutecznie ogranicza hałas generowany przez ruch pojazdów".

Zobacz wideo

Koszty budowy

Łączny koszt całej inwestycji wyniósł przeszło 2,1 mld zł. Budowa drogi ekspresowej S6 Bożepole Wielkie - Gdynia została dofinansowana z funduszy Unii Europejskiej - Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko kwotą przeszło 984 mln zł.

Trasa Kaszubska - odcinki i podstawowe informacje

Bożepole Wielkie - Luzino

Długość: ok. 10 km
Wykonawca: PORR
Nadzór: Lafrentz Polska
Wartość umowy na realizację: ok. 338 mln zł
Łączna wartość kontraktu (prace budowlane, nadzór nad inwestycją, badania archeologiczne oraz odszkodowania za nieruchomości): ok. 422,7 mln zł

Luzino - Szemud

Długość: ok. 10 km
Wykonawca: Budimex
Nadzór: ZBM
Wartość umowy na realizację: ok. 336 mln zł
Łączna wartość kontraktu: ok. 422 mln zł

Szemud - Gdynia Wielki Kack

Długość: ok. 22 km
Wykonawca: Polaqua
Nadzór: Egis Polska
Wartość umowy na realizację: ok. 817 mln zł
Łączna wartość kontraktu: ok. 1,27 mld zł

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.