Kierowcy parkowali za znakiem D-20 i dostawali mandat. Teraz jest inaczej

Przekreślony napis "TAXI" na niebieskim tle oznacza koniec postoju taksówek. To oczywiste, a mimo to wielu kierowców błędnie go interpretowało i otrzymywało mandat. Zmiana przepisów miała to uprościć. Czy można parkować za znakiem D-20?

Znalezienie miejsca parkingowego w zatłoczonym centrum miasta bywa udręką. Może się zdarzyć, że luka znajdzie się tuż za znakiem D-20, oznaczającym koniec postoju taksówek. Zgodnie z logiką wielu kierowców było pewnych, że mogą zatrzymać swój pojazd w tym miejscu. Jeszcze do niedawna otrzymaliby za to mandat

Więcej porad dla kierowców znajdziecie na stronie Gazeta.pl  

Postój taksówek - gdzie jest koniec, a gdzie początek? 

Miejsce postoju taksówek jest wyznaczone znakami D-19 (początek postoju) oraz D-20 (koniec postoju). Rzecz w tym, że w przypadku poprawnego oznakowania kierowcy natrafiali najpierw na znak D-20 kończący postój. Niektórym wydawało się więc, że mogą tuż za znakiem poprawnie zatrzymać pojazd. Niesłusznie, bo kilkadziesiąt metrów dalej stał znak D-19 oznaczający początek postoju. Nie do końca logiczne oznakowanie wynikało z tego, że znak D-19 miał być miejscem, w którym zatrzymywała się pierwsza taksówka, dlatego był to początek, a nie koniec. 

Oznakowanie miejsca postoju taksówekOznakowanie miejsca postoju taksówek źródło: isap.sejm.gov.pl

6 grudnia zmieniły się zasady oznaczania miejsca postoju dla taksówek. Ma być bardziej przejrzyście, a więc kolejność znaków została odwrócona. Teraz kierowcy najpierw będą mijać znak D-19, a następnie D-20. Jest to wynik nowelizacji rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych

Postój oznaczony tylko jednym znakiem 

Nowe rozporządzenie dopuszcza także możliwość oznaczenia postoju dla taksówek tylko jednym znakiem. 

Jeżeli długość odcinka przeznaczonego do postoju nie została określona znakiem D-20, oznacza to, że postój taksówek może odbywać się w odległości do 20 m od miejsca umieszczenia znaku D-19.

Oznacza to, że kierowcy mogą teraz zatrzymywać się za znakiem z przekreślonym napisem "TAXI" lub w przypadku jego braku 20 metrów od znaku rozpoczynającego postój taksówek. Taka zasada ma być bardziej intuicyjna. Czy to oznacza koniec problemów z interpretacją oznakowania? Najprawdopodobniej nie. Wciąż w wielu miejscach kolejność znaków zapewne nie została odwrócona. Część z nich była już ustawiona w ten sposób na długo przed nowelizacją. Zrobił się więc mały bałagan. Zwłaszcza że w rozporządzeniu zostawiono pewną furtkę. 

Znaki drogowe niespełniające warunków określonych w pkt 5.2.19, 5.2.20, 5.2.48.1 i 5.2.49 załącznika nr 1 do rozporządzenia zmienianego w § 1 w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem mogą pozostać w organizacji ruchu na drogach do czasu ich eksploatacyjnego zużycia

- możemy przeczytać w drugim paragrafie rozporządzenia zmieniającego. 

Zobacz wideo Śnieg na samochodzie. Mandat może wynieść 3 tys. zł

Jaki mandat grozi za parkowanie na postoju dla taksówek? 

Kierowca, który zatrzymuje swój pojazd w miejscu przeznaczonym na postój dla taksówek, może otrzymać mandat w wysokości 100 zł oraz 1 punkt karny.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.