Budowa drogi S19 za 1,5 mld zł wstrzymana. Unieważniono decyzje środowiskowe

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wstrzymuje realizację drogi ekspresowej S19 Białystok Zachód - Ploski i wypowiada umowy wykonawcom. Wszystko z powodu unieważnienia decyzji środowiskowej. To pokłosie oddalenia skargi złożonej do Naczelnego Sądu Administracyjnego na Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Problem dotyczy odcinków Białystok Zachód – Księżyno, Księżyno – Białystok Południe, a także odcinka DK65 Białystok Południe – Grabówka oraz Białystok Południe – Ploski. W sumie chodzi o 37 km drogi ekspresowej oraz 13,5 km drogi krajowej.

Więcej informacji na temat polskich dróg znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Na początku roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję środowiskową na podstawie której realizowano wybrane odcinki. W związku z tym inwestor złożył skargę kasacyjną od wyroku WSA, ale w listopadzie została oddalona przez NSA. Wyrok o uchyleniu decyzji stał się prawomocny.

Wymienione wyżej docinki miały podpisane umowy w trybie zaprojektuj i wybuduj. GDDKiA informowała, że prowadzi rozmowy z wykonawcami na temat ewentualnego wydłużenia kontraktów. Wszystko po to, żeby w momencie uzyskania nowej decyzji jak najszybciej przystąpić do dalszych prac. Jednak nowa sytuacja wymusiła odstąpienie od umów z wykonawcami.

Żadna ze stron podpisujących umowy w systemie Projektuj i buduj nie miała wpływu na wydarzenia związane z uchyleniem w lutym bieżącego roku przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie ostatecznej decyzji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z 4 czerwca 2021 r. oraz poprzedzającej ją decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku z 14 sierpnia 2019 r.

- poinformowała GDDKiA. Wykonawcami odcinków, dla których trzeba od nowa uzyskać decyzję środowiskową są firmy: Budimex, Aldesa Construcciones oraz Mota-Engil Central Europe. Odcinki nie weszły jeszcze w etap realizacji robót budowlanych. Łączny budżet na wykonanie inwestycji przewidywał ok. 1,5 mld zł.

Prace projektowe prowadzone przez Budimex na ?bazie dotychczasowej decyzji środowiskowej zostały wykonane i mogą zostać ?wykorzystane do dalszych prac po uzyskaniu nowej decyzji środowiskowej. ?Jesteśmy w stałym kontakcie z GDDKiA, aby wypracować rozwiązania ?zmierzające do jak najszybszego pozyskania nowej decyzji środowiskowej

- poinformował Michał Wrzosek, rzecznik prasowy Budimeksu. Spółka jest wykonawcą odcinka Białystok Zachód - Księżyno.

GDDKiA prowadzi już działania zmierzające do uzyskania nowej decyzji środowiskowej i planuje złożyć wszystkie wymagane dokumenty do RDOŚ w Białymstoku na początku przyszłego roku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.