Tańsze paliwo dla księży. Orlen odpowiada: "Standardowa umowa biznesowa"

Na serwisie Wykop.pl pojawił się wpis, który wywołał sporo zamieszania. Chodzi o specjalny rabat na paliwo dla księży tankujących na stacjach Orlen. Koncern paliwowy poinformował, że jest to "standardowa umowa biznesowa".

Specjalne rabaty na paliwo dla księży obowiązują już od wielu lat, ale do tej pory mało kto o tym wiedział. Temat ujawnił serwis internetowy "Słowo Podlasia" w czerwcu tego roku, gdy ceny benzyny przekraczały psychologiczną barierę 8 zł za litr.

Więcej ciekawych newsów motoryzacyjnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Ujawniono wtedy, że w Polsce są uprzywilejowane grupy osób, które tankują taniej niż inni. Są to między innymi członkowie Solidarności, strażacy z OSP, żołnierze WOT oraz… duchowni. To właśnie ta ostatnia grupa wzbudziła najwięcej emocji wśród użytkowników portalu Wykop.

W artykule nawiązano do komunikatu diecezji świdnickiej z 2020 roku. Poinformowano wtedy o zakończonych sukcesem pertraktacjach z PKN Orlen dotyczących rabatu na paliwo. Kuria chwaliła się rabatem w wysokości 16 groszy na litrze, udzielanym posiadaczom kart BiznesTank grupy zakupowej współpracującej z Fundacją św. Stanisława w Świdnicy.

Zobacz wideo

Wśród komentarzy na portalu Wykop.pl pojawiła się informacja od anonimowego pracownika stacji paliw, który wyliczył, że jeden z księży miał korzystać z rabatu w wysokości 20 groszy na litrze paliwa. Dla porównania akcjonariusze Orlenu mają rabat 10 groszy (Pb 95) lub 15 groszy (Pb 98).

Okazało się również, że policjanci, górnicy, żołnierze WOT i strażacy ochotnicy mają zniżkę, ale tylko 8 groszy na litrze oraz limit tankowania wynoszący 200 litrów na miesiąc. Przy okazji wielu użytkowników przypomniało, że z tych samych kart (BiznesTank) korzystają również przedsiębiorcy, którzy raczej nie mogą liczyć na takie upusty.

To standardowa umowa biznesowa zawarta na warunkach rynkowych. Z tego produktu, na zasadach rynkowych, korzystają również inne instytucje, stowarzyszenia, fundacje czy podmioty gospodarcze. Rabat negocjowany jest każdorazowo w zależności od realizowanego wolumenu sprzedaży

- skomentował na portalu Wykop.pl przedstawiciel koncernu PKN Orlen. Jednak na pytania, z kim jest zawierana taka umowa w kontekście księży oraz do jakiego rodzaju działalności zaliczają się duchowni, koncern już nie odpowiedział.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.