Znaki z procentami o tej porze roku nabierają znaczenia. Nie chodzi o te we krwi

Znak z procentami to nie efekt pomyłki drogowców. Bo procenty w tym przypadku nie oznaczają alkoholu czy picia alkoholu. Stanowią kluczową informację szczególnie teraz, gdy warunki drogowe stają się coraz trudniejsze.

Od zawsze w tekstach publikowanych w naszym serwisie i na stronie Gazeta.pl podkreślamy, że alkohol i prowadzenie samochodu nie idą w parze. Piłeś? Nie jedź! To proste. Czemu zatem drogowcy potrafią umieszczać przy drodze znaki z określonymi procentami? Bo... nie mają one nic wspólnego z trunkami. Ich zadanie jest inne. Chodzi o wskazanie kierowcy jak trudne warunki drogowe czekają na niego.

Zobacz wideo Policjant kierujący ruchem - tak należy odczytywać wydawane sygnały

Procenty na tabliczce T-9 to informacja o wzniesieniu lub spadku terenu

Tablica zawierająca określoną wartość procentową (np. 8% czy 10%) jest formalnie nazywana tabliczką T-9. Sama w sobie nie przekazuje jednak żadnej informacji. Pełni bowiem rolę uzupełniającą. Uzupełnia informację przekazywaną przez znak ostrzegawczy A-22 "Niebezpieczny zjazd" lub A-23 "Stromy podjazd" o rzeczywistą wielkość spadku terenu lub wzniesienia.

Odwrotnie ustawiony znak A-25 na DK 3 pod WrocławiemDrogowiec-esteta odwrotnie ustawił znak A-25. Bo tak będzie ładniej...

Znak z procentami przy drodze. Jak się zachować?

Tabliczka T-9 informuje kierującego o stopniu nachylenia podjazdu lub zjazd. To już wiemy. Co jednak ma znaczyć takie ostrzeżenie? Pozwoli prowadzącemu na wcześniejsze przygotowanie się. Gdy dowie się o wzniesieniu, może zredukować bieg i zwiększyć prędkość. Tak, aby łatwiej wjechać na szczyt. Jeżeli znak będzie wskazywał na zjazd, zwolni, zredukuje bieg i będzie starał się hamować silnikiem, a nie hamulcami. Tak, żeby uniknąć poślizgu.

Zestawienie znaku A-22 i tabliczki T-9 powinno w sposób szczególny skupić uwagę kierującego w sytuacji, gdy zostanie połączone ze znakiem A-3 lub A-4 informującym o niebezpiecznym zakręcie. Rozpędzające się podczas zjazdu auto może bowiem nie "zmieścić się" w zakręcie.

Zasady stawiania tabliczki T-9 przy znakach A-22 i A-23

W przypadku tabliczki T-9 obowiązują tak naprawdę trzy zasady. Mowa o:

  • podawaniu wartości procentowej nachylenia drogi z dokładnością co do 1%.
  • stosuje się ją przed podjazdami o wzniesieniu co najmniej 8% na drogach położonych w terenie górzystym.
  • stosuje się ją przed podjazdami o wzniesieniu co najmniej 6% na pozostałych drogach.
Więcej o: