Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl
11 listopada to Święto Niepodległości. W wielu miastach w Polsce odbywają się tego dnia różnego typu imprezy i marsze. Ze względu na ostatnie remonty i inwestycje drogowe Warszawa ma to do siebie, że w normalny dzień trudno się po mieście poruszać, żeby nie utknąć w korku... Na piątek 11 listopada zaplanowano wiele zgromadzeń, nie ma więc przesady w stwierdzeniu, że centralne dzielnice będą dosłownie sparaliżowane.
W Święto Niepodległości najlepiej nie ruszać auta i omijać strefę rażenia. Najbezpieczniejszym środkiem transportu będzie metro.
W tym roku zarejestrowano 20 zgromadzeń, które odbędą się na ulicach stolicy. Są marsze, biegi i różnego typu imprezy. Poniżej przedstawiamy, które miejsca warto omijać, jeśli jedziecie samochodem.
Nieodłącznym punktem obchodów Święta Niepodległości jest uroczysta zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wyłączone z ruchu oraz parkowania będą następujące miejsca: okolice pl. Piłsudskiego (m.in. parkingi przed budynkiem Dowództwa Garnizonu Warszawskiego, Hotelem Raffles Europejskim, Galerią „Zachęta", na pl. Teatralnym, ulice Królewska, od Krakowskiego Przedmieścia do ul. Marszałkowskiej, Wierzbowa i Moliera.
Natomiast między godzinami 10:00-14:00 czasowe wstrzymanie ruchu odbędzie się od pl. Teatralnego przez ulice: Senatorską, Miodową, Krakowskim Przedmieściem na pl. Piłsudskiego. Przebiega tamtędy trasa przemarszu grup rekonstrukcyjnych.
Motocykliści z Sulejówka również będą świętować. O godz. 10.30 przed Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku rozpocznie się MotoParada Niepodległości 2022.
Po godz. 12.00, po wspólnym odśpiewaniu hymnu, motocykliści wyruszą na trasę przejazdu, który został zaplanowany na trasie: al. Piłsudskiego (Sulejówek), Moczarskiego (Sulejówek), Armii Krajowej, 1 Praskiego Pułku, Niemcewicza, Wspólna, Korkowa, Stepowa, Okularowa, Marsza, rondo Mościckiego, Płowiecka, Grochowska, rondo Wiatraczna, al. Stanów Zjednoczonych, Trasa Łazienkowska, pl. Na Rozdrożu, al. Ujazdowskie, Belwederska, Jana III Sobieskiego, Sikorskiego, Dolinka Służewiecka, Rzymowskiego, Puławska, Płaskowickiej, Sójki.
Tradycyjnym punktem, który został zarejestrowany jako zgromadzenie cykliczne, jest Marsz Niepodległości. Trudno powiedzieć, o której rozpocznie się. Utrudnienia będą dotyczyć również komunikacji miejskiej. Władze miasta zalecają kierowcom unikania ścisłego centrum.
Czasowych wyłączeń należy spodziewać się m.in. na ul. Marszałkowskiej na odcinku od pl. Konstytucji do ul. Świętokrzyskiej; ciągu Al. Jerozolimskie, most Poniatowskiego, al. Poniatowskiego na odcinku od ul. Emilii Plater do ronda Waszyngtona; ciągu ul. Świętokrzyska, Tamka, most Świętokrzyski; ul. Wybrzeże Szczecińskie między mostami Świętokrzyskim i Poniatowskiego; Wisłostrada na odcinku od ul. Ludnej do mostu Śląsko-Dąbrowskiego (w związku z przemarszem uczestników Marszu Niepodległości).
Kolejnym żelaznym punktem obchodów jest Bieg Niepodległości na odcinku 10 km. Uczestnicy wystartują o godz. 11:11 ze skrzyżowania al. Jana Pawła II i ul. Stawki. Oprócz biegu głównego rozegrane zostaną także zawody dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz tandemach (na 10 km); nordic walking (6,5 km) oraz bieg towarzyszący „Mila Niepodległości" (na dystansie 1918 m).
Wyłączone zostaną z ruchu następujące ulice: