Biznes kamperowy jednak nie jest samograjem. Camptoo bankrutuje, Polacy stracą pieniądze

Holenderski sąd ogłosił bankructwo platformy pośredniczącej w wynajmie samochodów kempingowych. Firma Camptoo działała również w Polsce. Właściciele pojazdów i wynajmujący mają problem z odzyskaniem pieniędzy.

Jak informuje Puls Biznesu, Camptoo zaprzestało działalności ze skutkiem natychmiastowym z dniem 26 października br. Platforma została wyłączona również w Polsce. Jak wynika z doniesień, holenderski sąd zmienił stan czasowego zawieszenia płatności w stan upadłości w spółkach: Deelit Ventures, Deelit Ventures IP oraz Camptoo NL.

Więcej ciekawych newsów motoryzacyjnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wszystkie powyższe firmy należą do grupy Camptoo, która oferuje najem kamperów od prywatnych właścicieli. Powodem złożenia wniosku o upadłość był brak możliwości wywiązania się ze zobowiązań finansowych.

Polski oddział firmy Camptoo wydał oświadczenie, w którym poinformował, że pracownicy polskiej spółki byli przekonani, że nie dojdzie do upadłości. W komunikacie poinformowano, że "firma nie może już zagwarantować wypełnienia jakichkolwiek umów najmu".

Zobacz wideo

Taki stan rzeczy powoduje duże komplikacje. W związku z zawieszeniem działalności i przyszłym ogłoszeniem upadłości polskiego oddziału, firma Camptoo nie może wypłacać kwot należnych za wynajem właścicielom. To samo dotyczy również kwot rezerwacji opłaconych z góry oraz kaucji.

W sytuacji, gdy zawieszenie działalności zamieni się w ogłoszenie upadłości, wierzyciele będą mogli zgłosić się do spółki z roszczeniem. Jednak na tę chwilę nie wiadomo, czy w spółce będą dostępne środki, które umożliwią spłatę wierzyciele.

Firma Camptoo poinformowała użytkowników platformy, że w kontekście powyższych informacji "nieopłacony właściciel pojazdu może oczekiwać zwrotu pojazdu najszybciej jak to możliwe". Natomiast w kwestii przyszłych lub dokonanych rezerwacji firma ogłosiła klientom, że "właściciel pojazdu może już nie być zainteresowany udostępnieniem pojazdu".

Firma Camptoo funkcjonowała na rynku przez osiem lat. Internetowa platforma zajmowała się łączeniem właścicieli kamperów z osobami chętnym do wynajęcia takich pojazdów. Projekt odniósł sukces na macierzystym rynku, a w następnych latach założyciele postawili na ekspansję na nowych rynkach. Od połowy 2021 r. Camptoo działało również w Polsce. Platforma oferowała prawie 5 tys. kamperów do wynajęcia w 15 krajach na całym świecie.

,

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.