Dlaczego na brytyjskich drogach są namalowane zygzaki?

Brytyjczycy nie tylko jeżdżą po złej stronie drogi, ale też mają dziwne znaki. Idealnym przykładem są białe lub żółte zygzaki namalowane na jezdni. Jaką informację przekazują kierującemu? Sprawdźmy to.

Brytyjczycy mają kilka dziwnych zwyczajów. Idealnym przykładem jest zasada dwóch kranów w łazience czy chociażby jazda po lewej stronie drogi. Na tym jednak wyspiarskie nietypowości się nie kończą. Bo Anglicy stworzyli też szereg własnych znaków drogowych i o części w nich pisaliśmy w poradnikach publikowanych w serwisie Gazeta.pl. A zygzak pojawiający się na jezdni bez wątpienia jest jednym z dziwniejszych.

Zobacz wideo Na hulajnodze elektrycznej potrąciły seniorkę. Policja publikuje nagranie

Zygzaki na drodze. Mogą być białe lub żółte

Zygzaki są malowane tylko przed przejściami dla pieszych. Mają stworzyć pieszemu przestrzeń, która będzie wystarczająca do poprawnej oceny sytuacji drogowej, a tym samym podjęcia decyzji o wejściu na zebrę. Tym samym ich pojawienie się oznacza dla kierowcy tak naprawdę kilka informacji. Mówią o tym że:

  • pojazd pojawił się w strefie umieszczonej bezpośrednio blisko przejścia. Kierowca nie może zatem w tym miejscu ani zaparkować pojazdu, ani wyprzedzić innego auta.
  • kończą się linią wskazującą miejsca zatrzymania w razie nadawania na sygnalizatorze sygnału czerwonego lub po prostu pojawienia się pieszego na zebrze.
  • linia zatrzymania jednocześnie informuje, że w razie zakorkowania drogi, za nią nie można się zatrzymać nawet na chwilę. Kierujący mus zatrzymać się przed nią. Może ruszyć dopiero w momencie, w którym ruch poluzuje się na tyle, że będzie mógł kontynuować jazdę.
Zygzaki na drogach w Wielkiej Brytanii
Zygzaki na drogach w Wielkiej Brytanii brytyjskie ministerstwo transportu

Bardzo podobna zasada dotyczy zygzaków, ale namalowanych żółtymi liniami. Te lokalizuje się jednak w bezpośredniej bliskości szkół, szpitali, jednostek policji czy straży pożarnej.

Zasady malowania zygzaków są jasno określone. Co do milimetra!

Zygzak może wyglądać zabawnie. To jednak pełnowymiarowy znak drogowy. Właśnie dlatego Brytyjczycy do jego wyznaczania podeszli mocno metodycznie i określili wszystkie jego parametry. A więc tak:

  • każda z ukośnych linii ma mieć 2000 mm długości i 100 mm szerokości,
  • prostopadłe linie graniczne wyznaczone przed przejściem dla pieszych, a w tym linia zatrzymania mają mieć 150 mm grubości,
  • 150 mm grubości mają mieć też przerwy między zygzakami,
  • zygzaki nie mogą być namalowane bliżej niż 250 mm od granicy drogi,
  • odległość od linii zatrzymania do przejścia dla pieszych musi zawierać się w przedziale od 1700 do 3000 mm.

W Polsce też mamy zygzaki. Znaczą jednak coś innego

Na koniec drobna ciekawostka. Na polskich drogach kierowcy również mogą spotkać zygzak. Ten pojawia się przede wszystkim w miastach i oznacza znak drogowy P-17 "Linia przystankowa". Polski zygzak ma połączone linie (w Wielkiej Brytanii między liniami występuje przerwa), a do tego wskazuje na miejsce, w którym zatrzymują się pojazdy komunikacji publicznej. Żaden inny samochód na tej przestrzeni zatrzymać się nie może.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.