Diesel najdroższy w historii, benzyna w górę. Kierowcy znów dostaną mocno po kieszeni

Najnowsze prognozy rynku paliwowego nie napawają optymizmem. Eksperci alarmują, że średnia cena benzyny i oleju napędowego będzie rosnąć i przekroczy kolejną barierę psychologiczną. Wiemy, czego powinni się spodziewać kierowcy w najbliższym tygodniu.

Już od przyszłego tygodnia (17 października br.) kierowcy będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni. Zgodnie z analizami portalu e-petrol.pl cena benzyny bezołowiowej 95 przekroczy 7 zł/l, ale nadal paliwo będzie znacznie tańsze niż olej napędowy, który od kilku dni kosztuje ponad 8zł/l. W najbliższym czasie kierowcy nie mogą liczyć na taryfę ulgową.

Więcej informacji o rynku paliwowym znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zgodnie z wyliczeniami portalu e-petrol.pl, średnia cena benzyny bezołowiowej 95 będzie się wahać pomiędzy 6,89 a 7,11 zł/l. Jeszcze w połowie ubiegłego tygodnia średnia cena wynosiła 6,85 zł/l. Przy okazji podrożeje benzyna 98, której cena jest szacowana na 7,61-7,79 zł/l. Ceny paliwa premium niebezpiecznie zbliżają się do 8 zł/l.

Olej napędowy będzie nadal drożeć. Zgodnie z najnowszymi prognozami analitycy przewidują ceny na poziomie 8,12-8,31 zł/l. Dotychczasowa cena paliwa wynosiła 8,01 zł/l. Wzrost cen oleju jest bardzo wyraźmy, ponieważ Europa od jakiegoś czasu importowała to paliwo, głównie z Rosji.

Zobacz wideo

W ubiegłym tygodniu OPEC zadecydowało o zmniejszeniu produkcji, co bezpośrednio wpłynęło na dynamiczny wzrost cen na rynku hurtowym w Polsce i na świecie. Olej napędowy jest poszukiwanym paliwem, ponieważ częściowo może być wykorzystywany jako alternatywa dla gazu ziemnego, którego brakuje w Warszawie.

LPG jest jedynym paliwem, którego ceny jeszcze utrzymują się na rozsądnym pułapie. W ubiegłym tygodniu za litr autogazu trzeba było zapłacić 3,09 zł/l. Według najnowszych doniesień ceny podskoczą nawet do 3,18 zł/l.

Czynnikiem, który ma negatywny wpływ na ceny paliw jest mocny dolar amerykański. W tej walucie są najczęściej rozliczane zakupy surowców energetycznych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.