Amazon inwestuje w Europie. Miliard euro dla elektrycznych samochodów w ich flocie

Amazon zapowiedział, że zainwestuje miliard euro w Europie. Pieniądze głównie pójdą na flotę elektrycznych vanów i ciężarówek.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Amazon ma zamiar rozbudować swoją flotę pojazdów w Europie. Dzięki zainwestowaniu miliarda euro w pojazdy elektryczne, firma zwiększy ilość pojazdów z 3000 obecnie do ponad 10.000 samochodów elektrycznych w 2025 r.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 128

Firma oprócz elektrycznych samochodów dostawczych ma zamiar również zainwestować w ponad 1500 ciężarówek, które przewozić będą produkty do centrów pakowania. Jak na razie Mercedes zainwestował w większe pojazdy elektryczne i nawiązał współpracę z Amazonem, aby przetestować je na drogach publicznych.

Oczywiście tam, gdzie są auta elektryczne, tam musi być ładowanie. Część pieniędzy z tego miliarda euro przypadnie na stworzenie punktów ładowania w zakładach firmy w całej Europie. Podwoi również swoją europejską sieć węzłów „mikromobilności", które obecnie można znaleźć w 20 miastach na całym kontynencie.

1 miliard euro, który Amazon zaplanował na tę ekspansję pojazdów elektrycznych, zostanie wydany w ciągu najbliższych pięciu lat i przyspieszy dążenie do stania się firmą o zerowej emisji dwutlenku węgla. Firma twierdzi, że chce również pobudzić innowacje w branży transportowej.

Dodatkową motywacją dla firmy może być niedawna decyzja Unii Europejskiej o wycofywaniu samochodów spalinowych do 2035 r.

W Ameryce Amazon nawiązał współpracę z Rivianem, który buduje dla niego całkowicie elektryczny pojazd dostawczy. Chociaż nie jest jasne, czy Amazon użyje tych samych pojazdów w ramach tego ogłoszenia, Rivian niedawno utworzył spółkę joint venture z Mercedesem, aby rozpocząć budowę elektrycznych samochodów dostawczych w Europie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.