Nissan wycofuje się z Rosji. Sprzedaje fabrykę i pozostałe aktywa za 1 euro

Nissan zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wycofuje się z rosyjskiego rynku. Japoński koncern za symboliczną kwotę jednego euro sprzedaje wszystkie aktywa znajdujące się na terenie Rosji. Nowym właścicielem będzie NAMI - Centralny Instytut Badań i Rozwoju Samochodów i Silników.

Nissan opublikował oficjalny komunikat informujący o transakcji sprzedaży aktywów zarządzanych przez spółkę Nissan Manufacturing Russia LLC (NMGR) na terenie Rosji. Całość zostaje zbyta na rzecz NAMI w związku z przyszłymi projektami związanymi z samochodami osobowymi.

W skład tych aktywów wchodzą zakłady produkcyjne i badawczo-rozwojowe Nissana w Sankt Petersburgu, a także centrum sprzedaży i marketingu w Moskwie.

Więcej ciekawych newsów motoryzacyjnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zgodnie z warunkami transakcji Nissan ma prawo odkupu zbywanego podmiotu wraz z zarządzanymi przez niego aktywami przez okres najbliższych sześciu lat. Kilka miesięcy temu na podobnych warunkach Renault wycofało się z Rosji. Większościowy pakiet udziałów również trafił w ręce NAMI.

W związku ze zmianą właściciela, wszyscy pracownicy Nissana zatrudnieni w spółce NMGR otrzymają 12-miesięczny okres ochrony zatrudnienia. Sprzedaż spółki zostanie sformalizowana w najbliższych tygodniach, zaraz po uzyskaniu wymaganych zgód od właściwych organów.

W imieniu Nissana chciałbym serdecznie podziękować naszym rosyjskim kolegom za ich cenny wkład w prowadzoną przez nas działalność na tym rynku na przestrzeni wielu lat. Chociaż nie możemy kontynuować działalności w tym regionie, udało nam się znaleźć najlepsze możliwe rozwiązanie mające na celu zapewnienie wsparcia naszym pracownikom

- przekazał Makoto Uchida, prezes i dyrektor generalny Nissana. W związku z wyjściem z rosyjskiego rynku Nissan zaliczy stratę w wysokości ok. 100 mld jenów, czyli w przeliczeniu prawie 690 mln dolarów.

Zobacz wideo

Japoński koncern podtrzymuje prognozy finansowe na ten rok, ale o szczegółach poinformuje dopiero po dokonaniu dalszej oceny w ramach publikacji corocznych sprawozdań dotyczących wyników za drugi kwartał w listopadzie 2022 roku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.