Jak uzyskać wtórnik prawa jazdy? Instrukcja krok po kroku

Prawo jazdy jest dokumentem dość dobrze zabezpieczonym. Został zalaminowany. Tyle że to nadal nie chroni go przed ogniem czy zgubieniem. Co w sytuacji, w której prawko zostanie zniszczone? Kierowca może starać się o wtórnik.

Więcej praktycznych porad dla kierowców mamy również w materiałach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić w jakim przypadku konieczne jest uzyskanie wtórnika prawa jazdy. A możliwość taka dotyczy przed wszystkim dwóch przypadków. Sytuacji, w której kierujący zgubił dokument, ewentualnie ten w wyniku np. pożaru uległ zniszczeniu. Co ważne, wniosek o wydanie wtórnika może dotyczyć nie tylko polskiego prawa jazdy. W polskim urzędzie można dostać też wtórnik prawa jazdy, które zostało wydane w Unii Europejskiej (jeśli aktualnie kierujący mieszka w Polsce).

Wtórnik jest kopią starego prawa jazdy. Zawiera dokładnie takie same dane, w tym identyczną datę ważności uprawnień. Jeżeli zatem zgubione prawo jazdy było bezterminowe, bezterminowy będzie też wtórnik. A przynajmniej powinien być.
Zobacz wideo Wyprzedził radiowóz tuż przed pasami i stracił prawo jazdy. Uzbierał 29 punktów w 18 sekund

Czy wtórnik prawa jazdy jest potrzebny? W Polsce nie. Poza nią tak.

W tym punkcie pytanie. Skoro obecnie kierujący nie musi wozić ze sobą prawa jazdy, bo policjanci sprawdzą jego uprawnienia w czasie kontroli drogowej w bazie CEK na podstawie dowodu osobistego, to po co wyrabiać wtórnik zniszczonego dokumentu? Powód jest oczywisty. Bez prawa jazdy lub ze zniszczonym prawem jazdy kierujący nie wyjedzie za granicę. Tam konieczne jest posiadanie czytelnego dokumentu.

Gdzie złożyć wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy?

Wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy kierujący może złożyć w dowolnym wydziale komunikacji w kraju. Nie ma znaczenia, że jest zameldowany np. w Krakowie, a pojawi się w urzędzie w Gdańsku. Poza tym możliwość złożenia wniosku pojawia się również przez internet – konieczny do tego jest profil zaufany lub certyfikat kwalifikowany. Kluczowe jest wypełnienie wniosku oraz dołączenie do niego koniecznych załączników. Mowa o:

  • kolorowym zdjęciu o wymiarach 35×45 mm,
  • kserokopii lub skanie starego prawa jazdy w przypadku zniszczenia dokumentu.

Wtórnik prawa jazdy. Co jeszcze musisz wiedzieć?

Co jeszcze warto wiedzieć na temat wydania wtórnika prawa jazdy? Oto najważniejsze pytania i odpowiedzi:

  • Ile kosztuje wydanie wtórnika prawa jazdy? Kierujący ponosi dokładnie taką samą opłatę, jak w przypadku wydania nowego dokumentu. To oznacza 100,50 zł wraz z opłatą ewidencyjną. Poza tym kierujący powinien doliczyć do tej sumy jakieś 30 zł za nowe zdjęcie.
  • Ile się czeka na wydanie wtórnika prawa jazdy? Standardowo prawo jazdy powinno być gotowe do odbioru w ciągu 14 dni od momentu złożenia wniosku. W wyjątkowych przypadkach termin wydłuży się nawet do 2 miesięcy. Fakt czy dokument jest do odbioru, można sprawdzać na stronie info-car.pl. Konieczne jest podanie imienia, nazwiska i PESEL-u.
  • Czy istnieje możliwość przedłużenia ważności prawa jazdy podczas starania się o wtórnik? Tak, opcja taka występuje. Podczas składania wniosku o wtórnik kierujący musi jednak dostarczyć nowe orzeczenie lekarskie, wydłużające termin ważności poprzedniego. Wizyta u lekarza orzecznika kosztuje 200 zł.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.